Wzrosła liczba chorych na boreliozę, szczepionka tuż-tuż

Rozpoczęto trzecią fazę badań klinicznych nad szczepionką

W 2022 r. wyraźnie wzrosła liczba przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze. W Polsce potwierdzono 17 338 zachorowań – poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. To blisko 5 tys. więcej niż w 2021 r., wówczas było ich 12 427.
Jak wyglądała liczba zakażeń w ciągu ostatnich pięciu lat? Oto dane:
2022 r. – 17 338 zachorowań na boreliozę
2021 r. – 12 427 zachorowań
2020 r. – 12 934 zachorowań
2019 r. – 20 630 zachorowań
2018 r. – 20 139 zachorowań.
Jasno wynika z nich, że w 2022 r. zanotowano więcej przypadków boreliozy niż w dwóch poprzednich latach, ale mniej niż przed pandemią.
Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie.
Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak: gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.
Podczas ukąszenia kleszcze mogą przenosić do krwi nie tylko boreliozę, ale także inne bakterie i wirusy, wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.
Jak donosi PAP, firmy farmaceutyczne rozpoczęły trzecią fazę badań klinicznych nad szczepionką przeciwko boreliozie. Obecnie w Stanach Zjednoczonych jest około 476 tys. zakażeń rocznie.
Jeśli próba powiedzie się, może to być pierwsza dostępna szczepionka przeciwko boreliozie w USA od dwóch dekad. Wcześniejsza szczepionka była podawana do 2002 r.
Firma zapowiedziała, że zamierza włączyć około 6 tys. zdrowych dorosłych oraz dzieci w wieku 5 lat i starszych do badania trzeciej fazy, które ma ocenić, czy szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Próby będą prowadzone także w Polsce.
Szczepionka składa się z trzech dawek, podawanych przez 5 – 9 miesięcy. Po 12 miesiącach podaje się dawkę przypominającą.

opr. id