Dyrektor Poltransplantu przypomina o zgłaszaniu dawców

Rekordowa liczba transplantacji płuc w 2022 roku

– W 2022 r. przeszczepiono 1399 narządów, czyli o ponad 120 więcej niż rok wcześniej – poinformował dr hab. Artur Kamiński, dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant, podczas spotkania okrągłego stołu na temat stanu polskiej transplantologii. Apelował do medyków o zgłaszanie jak większej liczby dawców.
Zgodnie z najnowszymi danymi Poltransplantu, w 2022 r. zgłoszono 640 dawców zmarłych ogółem, a liczba dawców rzeczywistych wyniosła 445. Pozyskano także 101 narządów od żywych dawców. Przełożyło się to na wzrost liczby wykonanych przeszczepień.
Według dr. Kamińskiego należy się starać, aby wskaźnik dawstwa, czyli liczba zgłoszonych dawców w stosunku do populacji w przeliczeniu na milion mieszkańców, był wyższy.
Podkreślił też, że w czasie pandemii, a więc w chwili gdy szpitale zostały przekształcane w szpitale jednoimienne, spadła ich aktywność w zakresie pobierania narządów. Ponadto personel chorował, przez co oddziały były zamykane.
Jednak już od drugiej połowy 2021 r. liczba transplantacji zaczęła wyraźnie rosnąć. Odnotowano znacznie więcej przeszczepień płuc. W 2020 r. było ich 51, w 2021 – 68, a w 2022 − 93.
Pierwsze przeszczepienie płuc z powodu COVID-19 dotyczyło dość młodego mężczyzny, który pracował w sterylizatorni w szpitalu. Pacjent leczony był w Krakowie, potem został przewieziony na Śląsk i tam przeprowadzono zabieg.
Według dyrektora Kamińskiego nadszedł już czas na to, by szpitale, które wróciły do swoich zadań po pandemii, pamiętały o chorych czekających na transplantację. − To jest kwestia tego, aby personel szpitala wspierany przez personel zarządzający placówki myślał o tym, że jeżeli jest taka możliwość, to potencjalnego dawcę należałoby zgłosić do Poltransplantu – powiedział dr hab. Artur Kamiński.
Dyskusję zorganizowała Federacja Przedsiębiorców Polskich.

id