Rośnie zainteresowanie przychodni POZ opieką koordynowaną

Porozumienie Zielonogórskie pozytywnie o zwiększonych kompetencjach lekarza rodzinnego

Pod koniec ubiegłego roku do programu opieki koordynowanej zgłosiło się o 10 proc. więcej przychodni. Do końca tego roku ta liczba może wzrosnąć nawet do 30 proc. – ocenia Federacja Porozumienie Zielonogórskie.
Według PZ warunki kontraktów na świadczenia w ramach opieki koordynowanej w POZ skutecznie zachęcają placówki do wdrażania opieki koordynowanej.
Można skorzystać ze szkoleń
Mimo to wciąż nie brakuje problemów organizacyjnych. Federacja Porozumienie Zielonogórskie powołała wewnętrzny zespół ds. wdrożenia opieki koordynowanej, który ma ułatwić placówkom należącym do Federacji podjęcie decyzji o przystąpieniu do OK, a następnie wdrażanie tego procesu. Zespół organizuje szkolenia dla przedstawicieli placówek. Praktyczną wiedzę przekazują ci, którzy już taki model w swoich placówkach wdrożyli kilka lat temu.
Przykładem jest lek. Andrzej Zapaśnik, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, przedstawiciel gdańskiej Przychodni BaltiMed.  - Opieką koordynowaną obejmuję swoich pacjentów od czterech lat. Założenia modelu, wypracowane z moim udziałem przez zespół ekspertów Banku Światowego na potrzeby pilotażu POZ PLUS, dobrze się sprawdzają w codziennej praktyce, ale nadal napotykamy problemy organizacyjne, jak choćby z pozyskaniem specjalistów do współpracy. Niemniej w ramach Federacji wymieniamy się doświadczeniami i wskazówkami, organizujemy szkolenia dla członków FPZ, przygotowujemy materiały edukacyjne dla pacjentów, aby oni także mieli wiedzę na temat możliwości, które daje koordynacja w POZ – mówi lek. Andrzej Zapaśnik, przewodniczący Zespołu ds. wdrożenia opieki koordynowanej w Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Ułatwienia dla pacjentów
Lekarz rodzinny ma szereg kompetencji, które pozwalają mu na prowadzenie pacjenta przewlekle chorego. Dla pacjentów z obszarów wiejskich to ważne, bo często lekarz rodzinny jest jedynym, do jakiego udaje mu się dostać. - Od lat walczymy o to, aby pacjenci z obszarów wiejskich mieli dostęp do dobrej opieki medycznej i koordynacja w POZ daje takie możliwości małych placówkom. Pacjenci przekonają się, że poza wyjątkowo trudnymi przypadkami wymagającymi bezpośredniego kontaktu ze specjalistą, jesteśmy w stanie zapewnić im szeroki wachlarz możliwości, a tym samym znacząco zwiększyć ich poczucie bezpieczeństwa. Efekty koordynacji nie będą widoczne od razu, ale nie ma wątpliwości, że warto. Federacja przygotowuje również materiały dla pacjentów, aby w prosty sposób pokazać możliwości opieki koordynowanej i szanse dla pacjentów. Wszystkim się to opłaci – podsumowuje lek. Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
- Choć wdrażanie opieki koordynowanej to proces na miesiące, a może i lata, to jesteśmy dobrej myśli i widzimy w tym realną szansę na poprawę opieki nad pacjentami, ale też usprawnienie funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce – ocenia lek. Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

id