Wiceminister zapowiada nowe uprawnienia lekarzy nocnej i świątecznej opieki lekarskiej

Kolejki na SOR-ach zmniejszą się?

Dlaczego w Polsce panuje mniemanie, że pacjent idzie do specjalisty prywatnie, żeby dostać się do państwowego szpitala? – o to został zapytany wiceminister Waldemar Kraska w Jedynce Polskiego Radia 7 marca.
− W Polsce jest mniemanie, że mamy za mało specjalistów. A na Mazowszu mamy dwa razy więcej kardiologów niż średnia europejska. Dlaczego jest kolejka do nich? Wiele osób, które trafiają do specjalistów kardiologów, tam nie powinno trafić − mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Tłumaczył, że podstawową diagnostykę i podstawowe leczenie powinien przejąć lekarz rodzinny. − Lekarz kardiolog powinien być dostępny wtedy, kiedy jest pogorszenie naszego stanu zdrowia jeśli chodzi o układ sercowo-naczyniowy – dodał Waldemar Kraska.
Wyjaśnił też, że na Mazowszu trwa pilotaż sieci kardiologicznej, dzięki czemu czas oczekiwania do kardiologa skrócił się z kilkunastu miesięcy do maksymalnie trzech tygodni. Pacjent, który jest zdiagnozowany i ma ustawione leki, nie chodzi do kardiologa tylko po to, żeby przedłużyć leki, ponieważ może to zrobić lekarz rodzinny. – Polacy od lat bardzo lubią leczyć się u lekarzy specjalistów, a myślę, że jednak fundamentem powinien być lekarz rodzinny − dodał.
Wiceminister pytany był także o sytuację na SOR-ach, gdzie wciąż pacjenci czekający na pomoc spędzają wiele godzin.
Wiceminister przypomniał, że pacjenci, którzy mają banalne problemy zdrowotne, np. przeziębienie, czy złe samopoczucie, powinni szukać pomocy lekarza rodzinnego, ewentualnie po godzinie 18 – w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.
Na SOR powinny trafiać tylko te przypadki, które wymagają bardzo szybkiej, specjalistycznej opieki.
Waldemar Kraska zapowiedział, że od 1 lipca wejdą w życie zmiany w organizacji pracy SOR-ów oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Od 1 lipca przy każdym SOR-ze będzie funkcjonowała nocna i świąteczna opieka lekarska. Lekarz nocnej i świątecznej pomocy będzie miał możliwość wykonania na miejscu podstawowych badań laboratoryjnych, czy np. zdjęcia klatki piersiowej. − Te nowe uprawnienia się pojawią. To zdecydowanie ułatwi i rozładuje duże kolejki, jeżeli chodzi o szpitalne oddziały ratunkowe – zapowiedział wiceminister Kraska.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować