Opieka koordynowana: niełatwa, ale opłacalna

Podlascy lekarze o wprowadzaniu nowego systemu

Lubelszczyzna, Pomorze i Podlasie zajmują trzy pierwsze miejsca jeśli chodzi o wdrażanie opieki koordynowanej – poinformowała Federacja Porozumienie Zielonogórskie.
Jak przekonuje FPZ, opieka koordynowana w POZ pozwala na znacznie lepszą opiekę nad pacjentem. Zasadniczo chory jest leczony przez swojego lekarza rodzinnego, który ma do dyspozycji badania wcześniej dostępne tylko w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Do specjalisty chory trafia w wyjątkowych sytuacjach, gdy wymaga zaawansowanej opieki.
Lekarz rodzinny może skorzystać też z nowej formy konsultacji lekarz – lekarz. Taka organizacja ochrony zdrowia w ramach medycyny rodzinnej ma szansę wyrównać nierówności w dostępie do medycyny, szczególnie dla pacjentów z obszarów wiejskich.
Co o opiece koordynowanej mówią lekarze? – Mam poczucie, że do tej pory możliwości lekarza rodzinnego były realizowane zaledwie w połowie. Opieka koordynowana pozwala na wykorzystanie szerokich kompetencji, a tym samym objęcie pacjentów znacznie lepszą niż dotychczas opieką – mówi lek. Joanna Zabielska-Cieciuch, specjalistka medycyny rodzinnej, prezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.
Zdaniem lekarki dostęp do wysokiej jakości opieki, w tym również z zakresu opieki specjalistycznej, wyrównuje się dzięki koordynacji. Pacjent już nie musi się martwić, że najbliższy kardiolog czy diabetolog oddalony jest o kilkadziesiąt kilometrów. O ile jego schorzenie nie wymaga pogłębionych konsultacji, może być z powodzeniem leczony przez lekarza, którego zna i do którego ma łatwy dostęp, czyli przez swojego lekarza rodzinnego.
Lekarze rodzinni zainteresowani nową formą organizacji opieki mają też możliwość wymieniać się doświadczeniami podczas organizowanych w tym celu konferencji. – To najlepsza metoda motywowania kolejnych placówek. Dajemy konkretne przykłady, pomagamy przychodniom już od etapu przygotowania i złożenia wniosku, aż po wdrożenie czy wsparcie w znalezieniu specjalistów do współpracy. Dzisiaj z dumą możemy ogłosić, że już 50 przychodni z Podlasia podpisało umowy i wdraża opiekę koordynowaną – podsumowuje Joanna Zabielska-Cieciuch.
Lekarka informuje, że podmioty należące do Podlaskiego Związku kończą przygotowania do podpisania umów na moduł kardiologiczny. Wdrażane są również pomysły dotyczące przekazywania dokumentacji z konsultacji ze specjalistami z zachowaniem przepisów ochrony danych osobowych, przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych.
Korzyści opieki koordynowanej widać szczególnie w małych miejscowościach. Przykładem są podlaskie Boćki – mała miejscowość położona w powiecie bielskim. – Czy zmiana organizacji pracy była łatwa? Zdecydowanie nie, to był ogromny wysiłek – mówi lek. Adam Boruch, specjalista medycyny rodzinnej z przychodni Alma Med w Boćkach, podmiotu członkowskiego Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie. Lekarz dodaje, że warto było podjąć wyzwanie, bo dzisiaj jego pacjenci odczuwają wiele korzystnych zmian.

id