W Lublinie powstał ośrodek przeszczepiania szpiku od dawców niespokrewnionych

Planowanych jest 30 takich operacji rocznie

O powstaniu Lubelskiego Ośrodka Dawców Szpiku poinformował w czwartek na konferencji prasowej kierownik Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku SPSK1 prof. Marek Hus. W ośrodku będą się odbywały transplantacje szpiku także od dawców niespokrewnionych. Pierwsze takie przeszczepienia rozpoczną się w pierwszym półroczu tego roku. Dotychczas w szpitalu wykonywano transplantacje autologiczne i od dawców rodzinnych – odbyło się ich ok. 1 tys.
Lubelski Ośrodek Dawców Szpiku będzie pierwszą taką placówką dla dorosłych w Lublinie i w województwie. Specjaliści będą wykonywali rocznie ok. 30 przeszczepień szpiku od dawców niespokrewnionych. Do tej pory takie osoby musiały wyjeżdżać do innych ośrodków w Polsce, po czym wracały dalej pod opiekę lubelskiej kliniki.
Od 2005 r. lubelscy hematoonkolodzy z SPSK1 wykonują procedury przeszczepienia od dawców rodzinnych. Natomiast pierwsza transplantacja autologiczna została wykonana w 1997 r.
W klinice hematoonkologii SPSK1 przeprowadzono dotychczas ponad 150 badań klinicznych, z czego 40 jest aktualnie prowadzonych. Najważniejsze skierowane są do pacjentów m.in. ze szpiczakiem, białaczką, małopłytkowością, hemofilią. − W każdym wypadku są to badania, które wypełniają pewną szarą przestrzeń. Adresujemy je do ciężko chorych ludzi, którym możemy zaproponować poprawę jakości życia lub wręcz to życie przywrócić, stawiając ich na nogi − wyjaśnił prof. Hus.
Dodał, że w Polsce ok. 150 tys. osób cierpi na choroby nowotworowe krwi, z czego ok. 7 tys. rocznie stanowią nowe przypadki.
Na konferencji prasowej poinformowano również o przekazaniu prawie 700 tys. zł darowizny od Fundacji DKMS, dzięki której zakupiono sprzęt dla kliniki hematoonkologii.
Odnosząc się do kwestii znalezienia bliźniaka genetycznego, Leszek Lewandowski z Fundacji DKMS poinformował, że prawdopodobieństwo trafienia na niego wynosi 1 do 100 tys., a nawet 1 do kilkuset milionów. Do tej pory w bazie fundacji znaleziono 11,5 tys. dawców. Obecnie jest w niej zarejestrowanych ok. 1,8 mln potencjalnych dawców szpiku.

id