Szczepienia przeciwko COVID-19 − piąta dawka dla medyków

Akcja rozpocznie się 15 kwietnia

Pracownicy podmiotów medycznych, a także osoby po 60. roku życia oraz z osłabioną odpornością, którzy przyjęli jako czwartą dawkę szczepionkę jednowalentną, 15 kwietnia otrzymają e-skierowania na szczepienia
piątą dawką szczepionki przeciwko COVID-19 – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski podczas briefingu prasowego w Gdańsku, w trakcie konferencji „Bezpieczeństwo i jakość w ochronie zdrowia”.
Szczepienie odbędzie się preparatem uwzględniającym wariant omikron.
Jak tłumaczył Niedzielski, decyzja zapadła na podstawie analizy sytuacji w innych krajach, a także opinii ekspertów.
Minister wyjaśnił, że Ministerstwo Zdrowia będzie rekomendowało przyjęcie piątej dawki tym osobom, które przyjęły czwartą dawkę w postaci szczepienia jednowalentnego. − Obecna szczepionka jest biwalentna, czyli ukierunkowana na co najmniej dwa szczepy wirusa covidowego – mówił.
Szef resortu wymienił trzy grupy, którym ministerstwo zaleca szczepienia piątą dawką: personel medyczny, osoby z upośledzonym systemem immunologicznym, a także osoby w wieku 60 plus, u których zachorowanie na COVID-19 wiąże się z wyższym ryzykiem dla zdrowia.
Resort szacuje grupę osób w wieku powyżej 60. roku życia, które przyjęły jako czwartą − dawkę jednowalentną, na ok. 1,8 mln osób.
Przypomnijmy, że po decyzji Komisji Europejskiej, dopuszczającej tzw. celowane szczepionki, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych poinformował, że według badań adaptowane szczepionki zapewniają większą ilość przeciwciał zdolnych do neutralizacji wariantu omikron BA.1 w porównaniu z monowalentnymi szczepionkami opartymi na pierwotnym szczepie. Ponadto przeciwciała wytworzone przez te szczepionki wydają się efektywniej oddziaływać na inne warianty i podwarianty omikronu, w tym BA.2, BA.2.75 i BA.5.

id