ZUS może cofnąć uprawnienia do wystawiania recept. Jak tego uniknąć?

Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku przypomina

Lekarz może stracić uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich. W jakiej sytuacji? – na to pytanie skierowane do Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku odpowiedział adwokat Karol Kolankiewicz, specjalizujący się w sprawach związanych z prawem medycznym.
Prawnik przypomniał, że nad prawidłowością orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby czuwa Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Podczas kontroli ZUS lekarz orzecznik może m.in. zażądać od lekarza wystawiającego zwolnienie lekarskie udostępnienia dokumentacji medycznej dotyczącej ubezpieczonego pacjenta lub udzielenia informacji.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wystawianiu zwolnień lekarskich ZUS może wydać decyzję o cofnięciu upoważnienia do ich wystawiania na okres nieprzekraczający 12 miesięcy od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna – ostrzega prawnik. W szczególności może to zrobić w sytuacji, gdy zaświadczenie lekarskie zostało wystawione:
1) bez przeprowadzenia bezpośredniego badania ubezpieczonego
2) bez udokumentowania rozpoznania stanowiącego podstawę orzeczonej czasowej niezdolności do pracy.
Mecenas Karol Kolankiewicz przypomina, że od decyzji ZUS można złożyć odwołanie do ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
Prawnik zwraca również uwagę na to, że orzekanie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, pobytu w szpitalu czy zakładzie leczniczym, a także o konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny:
1)    powinno nastąpić po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny
2)    musi zostać odpowiednio dokumentowane w dokumentacji medycznej.
Wyjaśnia też, że zasady orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczenia lekarskiego szczegółowo określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim.  
– Lekarz, wydając orzeczenie, ma obowiązek brać pod uwagę wszystkie okoliczności istotne dla oceny stanu zdrowia i upośledzenia funkcji organizmu powodujące czasową niezdolność do pracy ubezpieczonego (pacjenta), ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy – tłumaczy autor analizy prawnej.
Temat kontroli wystawiania zwolnień lekarskich często wraca w dyskusjach lekarzy, m.in. w mediach społecznościowych. Dzieje się tak głównie za sprawą teleporad, którym szczególnie przygląda się ZUS. Zdarza się, że lekarze są wzywani do składania wyjaśnień, a zdalnie wystawione zwolnienia są kwestionowane.

id