BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zaszczepienie przeciwko HPV będzie odnotowane w Karcie Szczepień
Nowe przepisy ważne dla placówek prowadzących szczepienia
Jak placówki ochrony zdrowia będą dokumentować wykonane szczepienia zalecane przeciwko HPV? Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia, który regulacje te kwestie.
Przypomnijmy, że chodzi szczepienia przeciwko HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) u dzieci w wieku 12-13 lat. Profilaktyka ta wprowadzona będzie w całej Polsce po raz pierwszy od 1 czerwca. Pod koniec lutego minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że szczepienia przeciwko HPV będą powszechne, dobrowolne i darmowe.
Jak czytamy w uzasadnieniu opublikowanego właśnie rozporządzenia, potrzebne jest narzędzie do monitorowania stanu zaszczepienia populacji, jak również nadzór nad wykorzystaniem szczepionek kupionych przez ministra zdrowia.
Resort proponuje, aby przy realizacji zalecanych szczepień ochronnych z użyciem szczepionek zakupionych przez resort, zakładana była Karta Szczepień. Dokumentacja ta w postaci elektronicznej ma ułatwić wymianę informacji. - To rozwiązanie ułatwi rozliczanie i kontrolowanie procesu realizacji zalecanych szczepień ochronnych, a także monitorowanie poziomu zaszczepienia – czytamy w uzasadnieniu. - Rozwiązanie umożliwi, w przypadku objęcia finansowaniem tej procedury rozliczeniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia, identyfikację świadczeń wykonanych i przekazanych przez podmioty lecznicze do rozliczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Ponadto ujednolicony sposób zbierania danych ma pomóc planować kampanie informacyjne.
Ministerstwo przypomina, że podmioty lecznicze obecnie korzystają z systemów zewnętrznych dokumentacji medycznej oraz systemu gabinet.gov, dlatego nie potrzeba dodatkowego czasu na dostosowanie się do nowych regulacji.
Projekt rozporządzenia w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz sposobu finansowania i dokumentowania zalecanych szczepień ochronnych obecnie znajduje się na etapie konsultacji społecznych. Przepisy rozporządzenia wejdą w życie po upływie 14 dni od chwili ogłoszenia.