Powszechne bezpłatne szczepienia przeciwko chorobom HPV-zależnym dostępne już w tym roku


Już w czerwcu br. Program Szczepień Ochronnych zostanie poszerzony o od dawna oczekiwane bezpłatne i powszechne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepionki będą dostępne dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat. To najistotniejsza zmiana w tegorocznym PSO, długo wyczekiwana przez środowisko medyczne i rodziców. Szczepienia przeciwko HPV są już bowiem – jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia – stosowane w 107 krajach na świecie, w tym w zdecydowanej większości państw w Europie. Polska dołączy do tego grona jako ostatni członek Unii Europejskiej.

Wirus brodawczaka ludzkiego jest odpowiedzialny m.in. za rozwój raka szyjki macicy oraz niektórych typów nowotworów głowy i szyi. Przypomnijmy, że pierwszy z wymienionych nowotworów jeszcze w latach 50. XX wieku był najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u Polek. Dzięki profilaktyce i postępom w leczeniu w ciągu ostatnich dekad w naszym kraju nastąpił znaczny spadek zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy, ale jest jeszcze dużo do zrobienia w tym zakresie, aby dorównać przodującym pod tym względem krajom Europy i świata.
O tym, że powszechne szczepienia przeciwko HPV są niezwykle skutecznym narzędziem zmniejszającym zapadalność na niektóre nowotwory pokazuje przykład Australii, gdzie dziewczynki są systematycznie szczepione od 2007 roku, a chłopcy od 2013 roku. Obecnie w Australii obserwuje się jeden z najniższych na świecie wskaźników zachorowań na raka szyjki macicy, a władze tego kraju spodziewają się, że do 2030 roku nowotwór ten zostanie całkowicie wyeliminowany z populacji.

Profilaktyka i leczenie raka szyjki macicy to zagadnienia interdyscyplinarne. Zgodnie z założeniami autorytetów w dziedzinie ginekologii onkologicznej, pediatrii, medycyny rodzinnej, wakcynologii i zdrowia publicznego oraz władz już niedługo trzon profilaktyki pierwotnej tego schorzenia stanowić będą lekarze rodzinni, pediatrzy, pielęgniarki i położne podstawowej opieki zdrowotnej, którzy będą realizować powszechne szczepienia ochronne nastolatków przeciwko HPV. Gremia ekspertów stoją na stanowisku, że tylko tak szerokie, interdyscyplinarne podejście do zagadnienia profilaktyki i leczenia raka szyjki macicy jest w stanie sprostać apelowi Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie eliminacji tego nowotworu jako problemu zdrowia publicznego poprzez osiągnięcie celu 90-70-90, czyli objęcia 90% dziewcząt szczepieniami przeciwko HPV, 70% populacji dojrzałych kobiet skutecznymi badaniami przesiewowymi oraz 90% kobiet ze stwierdzonymi zmianami chorobowymi szyjki macicy adekwatnym leczeniem.

Szczepienia przeciwko HPV powinny być łączone z rutynowymi badaniami przesiewowymi w kierunku raka szyjki macicy. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, w 2023 roku opracowywane są także założenia organizacyjne i kliniczne nowej edycji programu badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, uwzględniające m.in. diagnostykę molekularną HPV. Od kilku lat jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju wiedzy, która w praktyce przekłada się na coraz skuteczniejsze metody profilaktyki, diagnostyki, a być może wkrótce także leczenia zarówno stanów przednowotworowych, jak i raka szyjki macicy.

Wszystkie wspomniane wyżej aspekty zostaną omówione podczas kongresu „Najnowsze trendy w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu raka szyjki macicy”, który odbędzie się 2-3 czerwca 2023 roku. Planowane wydarzenie będzie miało charakter interdyscyplinarny, adresujemy je do: ginekologów, ginekologów onkologów, lekarzy rodzinnych, pediatrów, położnych i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej, diagnostów laboratoryjnych, cytologów, patomorfologów oraz innych osób posiadających prawo wykonywania zawodu medycznego zaangażowanych w profilaktykę, diagnostykę i leczenie raka szyjki macicy. Dnia 2 czerwca planujemy warsztaty skierowane do osób zajmujących się etapem podstawowym i diagnostycznym profilaktyki wtórnej raka szyjki macicy oraz szkolenia kolposkopowe, których uczestnicy otrzymają certyfikat Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. W dniu kongresowym – 3 czerwca – odbędą się zarówno sesje plenarne, specjalistyczne, warsztatowe, jak i sesje przypadków klinicznych ułożone w taki sposób, aby osoby zainteresowane różnymi aspektami profilaktyki pierwotnej (szczepień), wtórnej (wykrywanie i leczenie stanów przedrakowych) oraz diagnostyki i leczenia inwazyjnego raka szyjki macicy mogły skorzystać z przygotowanego bogatego programu merytorycznego konferencji.

Kongres planowany jest w formie hybrydowej, a więc do zobaczenia w Warszawie lub online!
Dowiedz się więcej o wydarzeniu:
https://kongreshpv.pl/


Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować