Centrum Symulacji Medycznych WUM będzie najnowocześniejsze w Polsce

Uczelnia z pompą zakończyła pierwszy etap budowy

Uroczystym zawieszeniem wiechy Warszawski Uniwersytet Medyczny ogłosił zakończenie etapu konstrukcji Centrum Symulacji Medycznych Warszawskiego.

Jakie pomieszczenia wewnątrz obiektu
Imponujący budynek ma pięć kondygnacji naziemnych i dwie podziemne.
W skrzydle A znajdującym się od ulicy Pawińskiego na parterze, oprócz hallu i recepcji zlokalizowane będą ważne pomieszczenia dydaktyczne: sala symulacji przedszpitalnej z karetką pogotowia, sala symulacji SOR, 2 sale symulacji BLS i 2 sale symulacji ALS – czyli podstawowych i zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych.  
Na piętrach znajdą się: sala symulacyjna sali operacyjnej ze śluzą, 2 sale symulacyjne sali porodowej, 2 sale symulacyjne oddziału intensywnej terapii – wszystkie te sale odtwarzają szpitalne realia. Obok nich znajdują się sale debriefingowe, gdzie będą omawiane rezultaty zajęć. Do tego sale umiejętności klinicznych, technicznych, np. USG, pracownie do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich położniczych, kolejne 2 sale symulacji ALS i 3 sale symulacji BLS, sale do nauki umiejętności stomatologicznych. W budynku znajdzie się też 10 sal egzaminacyjnych OSCE, czyli Objective Structured Clinical Examination. To przyjęta w uczelniach medycznych na całym świecie procedura egzaminacyjna pozwalająca w sposób obiektywny ocenić różne kompetencje kliniczne egzaminowanych.
Listę pomieszczeń zamykają: strefa open-space dla studentów, sale seminaryjne, sale do ćwiczeń, sala konferencyjna.
W skrzydle B planowane są laboratoria i pracownie różnych zakładów naukowych WUM.
W części podziemnej znajdzie się garaż na ponad 130 miejsc, w tym miejsca dla osób z niepełnosprawnościami, rowerownia, umywalnia oraz szatnie dla studentów i pracowników.

Kiedy studenci rozpoczną naukę
- Centrum symulacji medycznych istnieje już na naszej uczelni, ale jest rozproszone, przez co nie wykorzystujemy w pełni ani potencjału naszych pracowników, ani w sposób optymalny sprzętu. CSM WUM to będzie jeden wielki, najlepszy, najbardziej nowoczesny ośrodek w Warszawie, w Polsce, ale też mamy ambicje, żeby to było znaczące miejsce na mapie Europy – mówi rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong.
Koniec budowy planowany jest na połowę listopada. Studenci rozpoczną naukę w nowym obiekcie pod koniec I kwartału 2024 roku.
Koszt ogólny budowy wraz z wyposażeniem to ponad 150 milionów złotych. Prawie 70 mln to środki WUM. Znaczna część pozostałej kwoty to program Unii Europejskiej POWER, dotacja Ministerstwa Zdrowia i przekazane nam obligacje Skarbu Państwa.

Obecni goście
Oprócz rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga oraz  prezesa PORR Piotra Kledzika, w uroczystości wzięli udział przedstawiciele warszawskich uczelni: prof. Krzysztof Zaremba - JM Rektor PW, ks. prof. Ryszard Czekalski - JM Rektor UKSW, dr hab. Piotr Wachowiak - JM Rektor SGH, prof. Ewa Krogulec - prorektor UW ds. rozwoju oraz  Zbigniew Terek - Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Ewa Tołwińska - Naczelnik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego Zachód UM St. Warszawy.

id