Warszawscy kardiolodzy wykonali serię skomplikowanych zabiegów

X edycja Międzynarodowych Warsztatów Ablacyjnych

Przez dwa dni Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie stał się sercem europejskiej kardiologii. Około 100 kardiologów uczestniczyło w odbywających się tu w dniach 8-9 maja Międzynarodowych Warsztatach Ablacyjnych.
To wydarzenie, o charakterze edukacyjnym i naukowym, jest największym tego typu w naszej części Europy. Poza lekarzami praktykami z Polski, licznym gronem profesorskim, konsultantami w dziedzinie kardiologii wzięli w nim także udział międzynarodowi eksperci związani z najlepszymi światowymi ośrodkami.
W trakcie dwudniowych warsztatów oprócz licznych wykładów specjaliści przeprowadzili całą serię zabiegów przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu medycznego, m.in. Systemu Nawigacji Robotycznej Genesis, będącego pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce i jednym z pierwszych w Europie, systemu Farapulse do elektroporacji ujść żył płucnych, balonu RF Heliostar, elektrody Octaray i wielu innych.
Zabiegi były transmitowane, a uczestnicy warsztatów mieli możliwość interaktywnego udziału i bieżącego kontaktu z zespołem elektrofizjologów.
Jakie zabiegi wykonano?
1.    Ablację podłoża migotania przedsionków z zastosowaniem elektroporacji (PFA) i systemu Farapulse wykonali dr hab. n. med. Michał Orczykowski i dr hab. n. med., prof. UML Andrzej Głowniak.
2.    Z kolei ablację podłoża częstoskurczu komorowego z zastosowaniem EnSite X wykonał dr hab. n. med. Aleksander Maciąg.
3.    W dalszej części konferencji odbyły się kolejne dwie sesje ablacyjne. Pierwsza z nich dotyczyła ablacji z infuzją etanolu do żyły Marshalla u pacjentki z migotaniem przedsionków, który to zabieg wykonał jeden ze światowych ekspertów w tej dziedzinie, prof. Miguel Valderrábana, Houston, USA.
4.    Dr Roman Piotrowski wykonał zabieg kardioneuroablacji u pacjentki z omdleniami.
Drugiego dnia przeprowadzono kolejne zabiegi ablacji transmitowane na żywo.
1.    Profesor Helmut Pürerfellner z Ordensklinikum Linz Elisabethinen w Austrii wykonał ablację podłoża migotania przedsionków z zastosowaniem EnSite X.
2.    Prof. Łukasz Szumowski wraz z prof. Tamásem Szili-Törökiem (Erasmus University w Rotterdamie) wykonali ablację podłoża migotania przedsionków z zastosowaniem robotycznej nawigacji magnetycznej.
3.    Dr Patrycja Pruszkowska-Skrzep i dr Agnieszka Wojdyła-Horodyńska przeprowadziły ablację podłoża migotania przedsionków z zastosowaniem balonu RF HELIOSTAR.
4.    Po przerwie przeprowadzono kolejne dwa zabiegi ablacji. Prof. Łukasz Szumowski oraz prof. Tamás Szili-Török wykonali ablację u pacjenta w złożonej wadzie serca, po korekcji Fontana, z zastosowaniem systemu nawigacji magnetycznej Stereotaxis.
5.    Prof. Raphael Martins z University Hospital of Rennes (Francja) wykonał ablację częstoskurczu przedsionkowego z użyciem elektrody OCTARAY TRUErefTM Carto®3.
− Ostatnia dekada w medycynie to czas wielu dynamicznych zmian w obszarze elektrofizjologii. Mam nadzieję, że jubileuszowa edycja naszych warsztatów, podobnie jak wcześniejsze jej odsłony, dostarczyła każdemu z uczestników praktycznej wiedzy na temat nowoczesnych trendów w tym obszarze – podsumował spotkanie prof. Łukasz Szumowski, dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii.
Kolejna, XI edycja Międzynarodowych Warsztatów Ablacyjnych odbędzie się na początku
2024 r.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować