Nastolatka w ciąży? Polskie rekomendacje dla lekarzy z całego świata

Wytyczne powstały pod auspicjami PTGiP

Rocznie w Polsce notuje się 10 tys. ciężarnych poniżej 19. roku życia. Na świecie - prawie 16 mln. Na co zwrócić uwagę prowadząc taką ciążę? Odpowiedź przynoszą najnowsze międzynarodowe rekomendacje dotyczące prowadzenia ciąży młodocianej. Opublikowała je grupa ekspertów z Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników  (PTGiP) pod kierownictwem prof. Agnieszki Drosdzol-Cop.
Rekomendacje to kompendium wiedzy dla lekarzy, którzy spotykają się w swojej praktyce z przypadkami ciąż nastolatek. Do tej pory specjaliści na świecie opierali się na materiałach kanadyjskich. Teraz mogą korzystać z aktualnych i bogatszych doświadczeń polskich specjalistów, które zostały opublikowane w języku angielskim.
- Ze względu na możliwe problemy i komplikacje, każda ciąża młodociana powinna być traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka. Najczęstsze patologie położnicze u młodych matek, obejmują infekcje - także wrodzone, niedokrwistość, stan przedrzucawkowy, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, ograniczenie wzrastania płodu, przedwczesny poród czy specyficzne wady anatomiczne płodów. Dużym wyzwaniem stanowi również okres okołoporodowy i poporodowy – mówi PAP prof. Agnieszka Drosdzol-Cop, przewodnicząca Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej PTGiP.
Prof. Drosdzol-Cop kieruje także Pododdziałem Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach – to jedyny oddział w Polsce wyspecjalizowany w opiece nad najmłodszymi pacjentkami w ciąży. Jest także kierownikiem Katedry i Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W rekomendacjach przygotowanych pod auspicjami PTGiP przedstawiono obecny stan wiedzy na temat ciąż młodocianych oparty na doświadczeniu autorów i na rzetelnych danych naukowych. Wskazano, jak radzić sobie z potencjalnymi powikłaniami. Jest to instruktaż dla lekarzy, pomocny w codziennej pracy, zwłaszcza dla medyków bez doświadczenia w tym zakresie.
Co roku na świecie w ciążę zachodzi prawie 16 mln nastoletnich dziewcząt w wieku od 15 do 19 lat i 2 mln dziewcząt poniżej 15. roku życia. Polskie statystyki mówią o 10 tys. ciężarnych poniżej 19. roku życia rocznie.

id