MZ: z darmowych leków może skorzystać 14 mln Polaków

Wiceminister zdrowia o lekach dla seniorów i dzieci

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany o plany dotyczące darmowych leków podał więcej szczegółów podczas wywiadu w audycji „Sygnały dnia” Polskiego Radia. Rozszerzenie dostępu do bezpłatnych leków zapowiedział Jarosław Kaczyński podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w niedzielę.
Według słów wiceministra Kraski, lista leków zostanie rozszerzona i łącznie z dostępu do leków za darmo skorzysta 14 mln Polaków.
Wiceszef resortu przypomniał, że od 2016 r. istnieje program Bezpłatne leki dla seniorów 75+. Od tego czasu wydano na niego ponad 4,5 mld złotych, z tego 880 mln w ubiegłym roku. Z programu korzysta miesięcznie od 1 mln do 1,2 mln seniorów z grupy 75+. Otrzymują oni ponad 400 milionów opakowań darmowych leków.
Na liście leków bezpłatnych dla osób 75+ znajduje się ponad 2000 preparatów. – Teraz rozszerzamy tę grupę o kolejne osoby powyżej 65. roku życia, ale także o dzieci do 18. roku życia – powiedział Kraska.
Wiceminister przekonywał, że ważne jest, aby ulżyć osobom z tej grupy wiekowej, bo – jak mówią eksperci – prawie 47 proc. wszystkich przepisywanych leków dotyczy właśnie osób starszych.
Jak tłumaczył wiceminister, leki darmowe będą przeznaczone dla osób przewlekle chorych, które muszą je przyjmować codziennie. – To jest dość duży wydatek finansowy, ale emeryci i renciści podkreślali w czasie naszych spotkań w całym kraju, że to dla nich jest duże obciążenie, jeżeli chodzi o koszt wydatkowany w ciągu miesiąca, więc poszliśmy w tym kierunku – przyznał wiceminister
Nowe darmowe leki zyskają jednak nie tylko seniorzy, ale także osoby do 18. roku życia. – To są troszechę inne leki niż te przeznaczone dla osób starszych. Być może na tej liście pojawią się także antybiotyki – poinformował Waldemar Kraska.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować