Ministerstwo łagodzi wymagania dla SOR-ów. Brakuje specjalistów medycyny ratunkowej

SOR-y będą miały więcej czasu na wprowadzenie zmian

Trwają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. Resort proponuje szpitalom m.in. dłuższe terminy na dostosowanie SOR-ów do nowych wymogów:
•    na organizację w szpitalu miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej − 31 grudnia 2023 r.,
•    na zapewnienie specjalisty medycyny ratunkowej na stanowisku ordynatora (lekarza kierującego oddziałem) szpitalnego oddziału ratunkowego − 30 czerwca 2024 r.
Zgodnie z obecnymi przepisami obowiązek osobnej lokalizacji na SOR-ze miejsca dla nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej powinien zostać zrealizowany do 30 czerwca 2023 r.
Został zatem miesiąc, tymczasem w tej chwili w kraju funkcjonuje 246 szpitalnych oddziałów ratunkowych, z których 42 oddziały nie spełniają tego wymagania. Oznacza to, że przy utrzymaniu obecnych przepisów, od 30 czerwca 2023 r. 17% działających SOR-ów nie będzie spełniało wymogu organizacji miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wydłużenie terminu o pół roku da podmiotom drugą szansę na sprostanie zadaniu.
Jeśli chodzi o spełnienie drugiego warunku − zatrudnienia na stanowisku ordynatora SOR-u (lekarza kierującego oddziałem) lekarza posiadającego tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej − dane z Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiają się następująco:
•    na 246 SOR-ów w 163 kierownikiem jest lekarz specjalista w dziedzinie medycyny ratunkowej (66,1%),
•    w 12 kierownikiem jest lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny ratunkowej (4,9%),
•    w 71 kierownikiem jest lekarz innej specjalizacji (29,0%).
Kłopot dyrektorów polega jednak na tym, że pozyskanie lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny ratunkowej zainteresowanych pracą na stanowisku ordynatora SOR-u nie jest łatwe. Resort wsłuchał się w ich głosy i chce wydłużyć termin dostosowania się do tego wymagania, a także dopuścić zatrudnienie na tym stanowisku lekarza po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie, pod warunkiem że kontynuuje on szkolenie specjalizacyjne.
Resort przyznaje, że pozostawienie przepisów bez zmian skutkowałoby brakiem kontraktów dla wielu SOR-ów w kraju. Przesunięcie terminów umożliwi im dalsze funkcjonowanie.

id