BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Lęk, kryzys, obniżony nastrój? Lekarzu, zgłoś się po pomoc
Lekarski profesjonalizm to także monitorowanie własnego zdrowia
Lekarze w kryzysie psychicznym mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy – przypomina Naczelna Izba Lekarska w opublikowanym komunikacie.
Program interwencji kryzysowej od ponad trzech lat działa w OIL w Warszawie, dotychczas skorzystało z niego ponad 150 lekarzy. Uruchomiło go także w wiele okręgowych izb.
Lek. Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, pełnomocniczka NIL ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów, zachęca, aby taką możliwość stworzyły także pozostałe izby, które dotąd nie uruchomiły programów interwencji kryzysowej. – To niezwykle potrzebne. Chodzi o to, by pomagać na wczesnym etapie i wesprzeć lekarzy, kiedy ich problemy zaczynają się pojawiać. Zdrowie lekarzy leży w interesie wszystkich – tłumaczy pełnomocniczka.
Przekonuje, że jeszcze kilka lat temu w przestrzeni publicznej nie mówiło się wiele o problemach psychicznych lekarzy ani o wypaleniu zawodowym w ochronie zdrowia. – Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na nasze zdrowie psychiczne, ale równocześnie pomogła mówić bardziej otwarcie o kondycji psychicznej medyków, a my sami otworzyliśmy się na korzystanie z fachowej pomocy – mówi lek. Magdalena Flaga-Łuczkiewicz.
Jej zdaniem każdy lekarz zaniepokojony swoim zdrowiem psychicznym powinien mieć możliwość, by zgłosić się do swojej izby i otrzymać pomoc: wstępną ocenę, jaki rodzaj interwencji jest wskazany, wsparcie psychoterapeuty, wskazówki odnośnie do dalszego postępowania terapeutycznego.
Pełnomocniczka ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów zaznacza, że okręgowe izby również widzą taką potrzebę i same zgłaszają się do niej. Dlatego przygotowała wskazówki, jak zorganizować pomoc lekarzom borykającym się z wypaleniem zawodowym, różnego rodzaju problemami zdrowia psychicznego lub przeżywającymi kryzys. Bazują one na analizie systemów działających w wielu miejscach na świecie i wytycznych ekspertów.
Lek. Magdalena Flaga-Łuczkiewicz apeluje, by odczarować temat zdrowia psychicznego medyków. Należy obalić nieprawdziwe, a do tego szkodliwe przekonanie, że dla lekarza bycie w gorszej formie psychicznej, przeżywanie kryzysu, lęku, obniżonego nastroju jest nieprofesjonalne. – Jesteśmy ludźmi i mamy emocje, a lekarski profesjonalizm polega także na monitorowaniu swojego zdrowia i korzystaniu z fachowej pomocy, kiedy jest taka potrzeba – przypomina.