BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Powstało największe w Europie centrum pilotażowe profilaktyki raka stercza
Wrocławski ośrodek pokieruje projektem z udziałem 12 krajów
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza. Placówka w ciągu roku zrekrutuje ok. 3500 Dolnoślązaków, by włączyć ich do eksperymentalnego programu skriningowego. Jego celem jest przetestowanie nowego algorytmu wczesnego wykrywania raka prostaty w badaniach przesiewowych. Dzięki temu zmniejszy się śmiertelność spowodowana tym nowotworem. Placówka otrzymała na to 1 mln EUR dofinansowania z unijnej kasy. Wartość całego projektu to 10 mln EUR.
Rak prostaty ma jeden z najwyższych współczynników umieralności u mężczyzn w północnej i zachodniej Europie. Jest to także najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Każdego roku diagnozuje się go u około 350 000 Europejczyków.
Szybsze i sprawniejsze wykrywanie raka jest możliwe. Umożliwiają to nowoczesne narzędzia i strategie postępowania. Z tą myślą powstał projekt PRAISE-U – Smart Early Detection of Prostate Cancer (Mądry Skrining Raka Prostaty). Jego celem jest zaprojektowanie algorytmu wczesnego wykrywania raka w badaniach przesiewowych, by zmniejszyć śmiertelność spowodowaną tym nowotworem i ograniczyć nadwykrywalność choroby, która nie wymaga leczenia.
– Nie każdy rak prostaty musi być leczony, część osób wystarczy mieć pod obserwacją i można z tym nowotworem żyć kilkadziesiąt lat, bo leczenie onkologiczne może mieć powikłania, np. zaburzenia erekcji, nietrzymanie moczu czy następstwa po radioterapii – mówi dr Krzysztof Tupikowski, kierownik Centrum Nowotworów Urologicznych DCOPiH.
W projekcie finansowanym przez Komisję Europejską bierze udział 25 instytucji z 12 krajów. Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza. Placówka w ciągu roku zrekrutuje ok. 3500 mężczyzn w wieku 50-69 lat pochodzących z Dolnego Śląska, by włączyć ich do eksperymentalnego programu badań przesiewowych (tzw. skriningu).
Wyniki posłużą do napisania rekomendacji Komisji Europejskiej dla krajów Wspólnoty w zakresie metodologii prowadzenia badań przesiewowych tego nowotworu. Działanie to jest zgodne z Narodową Strategią Onkologiczną 2020-2030, która zakłada rozpoczęcie skriningu raka stercza w Polsce od 2024 r.
Projekt PRAISE-U podzielony jest na sześć pakietów roboczych. Cała jego wartość to ok. 10 mln EUR.
– Projekt będzie trwał trzy lata. Nabór pacjentów zacznie się w kwietniu 2024 r. – mówi dr Katarzyna Hodyra-Stefaniak, koordynator ds. nauki. – W grudniu planujemy wystartować z kampanią informacyjną na temat naboru.
PRAISE-U (PRostate Cancer Awareness and Initiative for Screening in the European Union) to multidyscyplinarne konsorcjum skupione wokół czołowych europejskich klinicystów i naukowców zajmujących się rakiem prostaty, którego celem jest zmniejszenie śmiertelności spowodowanej tą chorobą.