BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Wojskowy Instytut Medyczny wzbogacił się o jeden z najnowocześniejszych skanerów PET/CT
Sztuczna inteligencja wesprze diagnostykę
Cyfrowy aparat GE Omni Legend PET/CT jest narzędziem do oceny stopnia zaawansowania wielu chorób nowotworowych. Diagnostyka z wykorzystaniem skanera PET/CT pozwala na dobranie ścieżki terapeutycznej oraz dokonanie jej weryfikacji. Skojarzenie metod PET (uwidacznia procesy życiowe) i CT (obrazy anatomiczne) umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek i tkanki. To niezwykle ważne dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych.
Aparat zlokalizowany jest w warszawskiej placówce Affidea na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów 128. Affidea to międzynarodowa sieć nowoczesnych centrów diagnostycznych oraz radioterapii onkologicznej. Zapewnia kompleksową opiekę medyczną − diagnostykę obrazową, konsultacje lekarskie oraz badania laboratoryjne.
Badania PET/CT na terenie WIM są wykonywane zarówno w ramach refundacji NFZ, jak i komercyjnie.
Jak informuje WIM, aparat Omni Legend został stworzony na nowej, w pełni cyfrowej platformie PET/CT. Wykorzystuje ona nieznany dotąd rodzaj detektora cyfrowego BGO (dBGO) o rozmiarze kryształu, umożliwiając większą wykrywalność małych zmian w ramach obrazowania. Rozwiązanie zaprojektowano z myślą o poprawie wydajności operacyjnej, poprawie komfortu pacjenta, możliwości diagnostycznych i w efekcie − wyników leczenia.
− Skojarzenie metod PET (uwidacznia procesy życiowe) i CT (obrazy anatomiczne) umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek/tkanek, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych, ale nie tylko. Coraz częściej wysokospecjalistyczne badanie PET/CT wykorzystywane jest w rozpoznawaniu chorób neurologicznych czy kardiologicznych − mówi prof. Mirosław Dziuk, specjalista medycyny nuklearnej, dyrektor medyczny Affidea.
System jest przyjazny dla pacjentów oraz pracowników medycznych. Zastosowanie odpowiedniego światła i dźwięku minimalizuje ewentualny lęk przebywania chorego w ciasnym aparacie.
Rozwiązania są intuicyjne, udoskonalone o sztuczną inteligencję (AI), która jest wykorzystywana do przetwarzania obrazów PET/TK, a także do automatycznego pozycjonowania pacjenta.
− Skaner GE Omni Legend PET/CT działający w Affidea jest pierwszym takim aparatem dostępnym dla pacjentów w Europie Wschodniej. Zbudowaliśmy system Omni od podstaw, by sprostać potrzebom naszych klientów i ich pacjentów dziś oraz w przyszłości − mówi Grażyna Rubiś-Liolios, dyrektor generalna na Polskę i kraje bałtyckie w GE Healthcare.
− Jestem dumny z tego, że tej klasy urządzenie, możliwości, jakie sobą reprezentuje, staną się dostępne dla pacjentów leczonych w naszym Instytucie. To poprawi nasze możliwości rozpoznania i monitorowania przebiegu choroby, z których większość dotyczy plagi naszych czasów: schorzeń onkologicznych − mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak z Wojskowego Instytutu Wojskowego − Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.