Samorząd lekarski nie będzie zabiegał o przywrócenie dla wszystkich części ustnej PES

Uchylenia przepisu zwalniającego z części ustnej domagają się niektórzy medycy

O przywrócenie części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego apelowała Dolnośląska Izba Lekarska we Wrocławiu 25 maja.
Postulat nie zyska jednak wsparcia NIL. Dlaczego? Samorząd przypomniał, że to właśnie starania medyków doprowadziły do likwidacji części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego – w sytuacji uzyskania co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi z części pisemnej.

Ustny to zbędna formalność
Uzasadnieniem były dane CEM dotyczące wyników z 9 sesji egzaminacyjnych przedstawione w czerwcu 2022 r. Wynikało z nich, że spośród 426 osób z oceną bardzo dobrą z części pisemnej tylko 2 osoby nie zdały następnie części ustnej (0,4%). W przypadku osób z oceną dobry plus było to zaledwie 0,7%, a u osób z oceną dobrą 1,3%. Liczby te dowodziły, że egzamin ustny w tej grupie lekarzy jest jedynie formalnością i pozostaje bez wpływu na przygotowanie zawodowe tych lekarzy.
Kolejnym argumentem było to, że czas, w którym lekarze skupiają się w przygotowaniach do ustnej części PES, mogliby przeznaczać na opiekę nad pacjentami.
Dlatego Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w stanowisku z 18 listopada 2022 r. wyraziło oczekiwanie zwolnienia lekarzy z części ustnej PES w sytuacji uzyskania 75% poprawnych odpowiedzi z części pisemnej. Walka zakończyła się sukcesem, doprowadziła do zmiany zapisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Odtąd zdający, który uzyskał z testu PES co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi, zostaje zwolniony z egzaminu ustnego wchodzącego w skład danego PES.

Argumenty i kontrowersje
Zwolnienie z ustnego PES nie pierwszy raz budzi kontrowersje. Przypomnijmy, że w okresie pandemii COVID-19 Ministerstwo Zdrowia po raz pierwszy podjęło decyzję o zwolnieniu z części ustnej PES tych lekarzy, którzy zdali część pisemną. Miało to przyspieszyć wejście na rynek usług medycznych tak potrzebnych nowych specjalistów.
 „Rzeczpospolita” podała wówczas, że dzięki tej decyzji resortu dyplom na prostszych zasadach uzyskało 4019 lekarzy, w tym aż 82 lekarzy, którzy wcześniej nie zaliczyli części ustnej, i 28 osób, które nawet nie podeszły do tego egzaminu.
Stało się tak dlatego, że zdana część PES jest ważna przez sześć sesji egzaminacyjnych, czyli przez trzy lata. Dlatego osoby, którym wielokrotnie nie udało się zdać egzaminu ustnego, dzięki wprowadzonym zmianom otrzymały specjalizację z automatu.
Resort zdrowia na stałe złagodził zasady wraz z końcem 2022 r. To właśnie wtedy wprowadzono przepisy, zgodnie z którymi, jeśli osoba zdająca PES miała co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi z testu pisemnego, zostaje zwolniona z egzaminu ustnego. Zobligowano również komisję egzaminacyjną do publikowania na stronie Centrum Egzaminów Medycznych pytań testowych wraz z poprawnymi odpowiedziami, w terminie siedmiu dni od egzaminu. Zniknął też wymóg, by egzaminy testowe składały się w 30% z nowych pytań testowych.

id