Samorząd lekarski z apelem do lekarzy w sprawie e-recept

Opłata za usługę nie decyduje o wystawieniu recepty

Samorząd lekarski analizuje zgłaszane przypadki wystawiania recept w ramach podmiotów oferujących płatne uzyskanie e-recepty pod kątem naruszenia przez lekarza zasad etyki lekarskiej oraz wszczyna postępowania z zakresu odpowiedzialności zawodowej – poinformowali członkowie prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w apelu do lekarzy o wystawianie recept z zachowaniem standardów właściwej opieki nad pacjentem i zasad Kodeksu Etyki Lekarskiej.
NRL przypomina, że wystawienie recepty w ramach teleporady powinno odpowiadać wszelkim standardom wymaganym od świadczenia zdrowotnego, a lekarz wystawiający receptę podlega zasadom określonym w Kodeksie Etyki Lekarskiej.
Produkty lecznicze objęte kategorią dostępności „wydawane z przepisu lekarza - Rp" wymagają wzmożonego nadzoru nad ich przepisaniem, ponieważ zgodnie z zasadami oznaczania kategorii dostępności leków są to produkty, które:
1.    mogą stanowić bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, nawet wówczas, gdy są stosowane prawidłowo bez nadzoru lekarskiego, lub
2.    mogą być często stosowane nieprawidłowo, czego wynikiem może być bezpośrednie lub pośrednie zagrożenie zdrowia ludzkiego, lub
3.    zawierają substancje, których działanie lecznicze lub niepożądane działania wymagają dalszych badań, lub
4.    są przeznaczone do podawania pozajelitowego.
Samorząd lekarski podkreśla, że nie należy negować zalet świadczeń zdrowotnych w formie teleporady, która jest standardem postępowania medycznego, pod warunkiem podejmowania działań lekarskich z należytą starannością.
- Samorząd lekarski dostrzega jednak różnice między możliwością udzielania przez lekarzy świadczeń zdrowotnych w formie teleporady, a współpracą z firmami, które oferują za pośrednictwem sieci internet usługi polegające na wystawieniu recept zgodnych z zamówieniem pacjenta (tzw. receptomatów) – wskazują autorzy apelu.
Przypominają oni, że podstawowe obowiązki lekarza wynikające z przepisów oraz zasad etyki lekarskiej pozostają niezmienne, niezależnie od sposobu realizacji porady lekarskiej. Główne zasady udzielania teleporad przy wykorzystaniu technologii telemedycznych oraz porad osobistych są takie same.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przypomina, że Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej w stanowisku z dnia 12 lutego 2023 r. w sprawie zjawiska komercyjnego wystawiania recept i zwolnień online krytycznie oceniła oferowane w internecie usługi odpłatnego wystawiania recept i zwolnień w sytuacjach, kiedy wystarczającym do otrzymania recepty jest wypełnienie krótkiej ankiety niespełniającej kryterium badania podmiotowego i sugerującej pacjentowi objawy, pacjent nie ma jakiegokolwiek kontaktu z lekarzem, finalizacja usługi następuje w niezwykle krótkim czasie, a pacjent nie był wcześniej badany i leczony przez lekarza wystawiającego receptę.
- O wystawieniu recepty po przeprowadzeniu badania w formie teleporady decydują względy medyczne, a nie wyłącznie oczekiwania poparte uiszczeniem opłaty za usługę – stwierdzono w apelu.

id