Centra zdrowia 75 plus, edukatorzy zdrowotni – od kiedy szczególna opieka geriatryczna?

Trwają prace nad prezydenckim projektem dotyczącym opieki nad seniorami

Szpitalne oddziały geriatryczne w każdym województwie, nowo tworzone placówki - centra zdrowia 75 plus oraz podstawowa opieka zdrowotna – mają wejść w skład systemu szczególnej opieki geriatrycznej.
W Sejmie procedowany jest właśnie prezydencki projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej, który przewiduje nowe rozwiązania w opiece dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat. Planowane jest przemodelowanie opieki w stronę podejścia środowiskowego, w którym świadczenia medyczne realizowane są w pobliżu miejsca zamieszkania seniora. Pacjenci mają mieć zapewnione określone świadczenia zdrowotne, profilaktykę i wsparcie psychologiczne. Dzięki temu mają dłużej być sprawni i samodzielni.
Projekt popierany przez rząd został pozytywnie zaopiniowany przez sejmową Komisję Polityki Senioralnej oraz Komisję Zdrowia podczas wspólnego posiedzenia 11 lipca.

Jakie będą nowe rozwiązania
Podstawą działania placówek szczególnej opieki geriatrycznej, działających na terenie województwa, będzie plan sporządzany przez wojewodę i zatwierdzany przez ministra zdrowia.
W projekcie określono minimalne standardy łącznej liczby łóżek w oddziałach geriatrycznych i standardy dotyczące minimalnej i maksymalnej liczby osób zamieszkujących obszar działania centrum.
W okresie pięciu lat od wejścia w życie ustawy możliwe będzie stosowanie niższej normy łącznej liczby łóżek w oddziałach geriatrycznych ujętych w wojewódzkim planie, niż określona w projekcie. Zatrudnianie edukatorów zdrowotnych, którzy nie spełniają wymogu ukończenia szkolenia, określonego w projekcie ustawy, będzie możliwe przez trzy lata.
Ponadto w projekcie wskazano ostateczny termin na utworzenie centrum przez powiaty, w przypadku, gdy wynika to z wojewódzkiego planu, albo do zawarcia porozumienia z innym powiatem na utworzenie centrum, na nie później niż 5 lat od wejścia w życie ustawy.
Sejm ma zająć się projektem w czwartek. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2024 r.

Przyjęte poprawki
Podczas posiedzenia komisji przyjęto poprawki PiS. Między innymi wydłużono z 30 dni do 60 dni czas, jaki będą miały powiaty na zgłoszenie pisemnej propozycji dotyczącej utworzenia i lokalizacji centrum.
Inna z poprawek zakłada rozszerzenie zakresu informacji udzielanych przez punkt informacyjno-recepcyjny, działający w centrum zdrowia 75 plus, o dane dotyczące zasad korzystania ze świadczeń pomocy społecznej i usług społecznych realizowanych nie tylko przez ośrodki pomocy społecznej, ale przez wszystkie jednostki pomocy społecznej.
Kolejna poprawka PiS przewiduje rozszerzenie katalogu podmiotów o powiatowe centra pomocy rodzinie. Po uzyskaniu pisemnej zgody pacjenta będą one zobowiązane udzielać centrum zdrowia 75 plus informacji mających znaczenie dla udzielanych pacjentowi centrum świadczeń opieki zdrowotnej.
Inna ze zmian ma na celu poszerzenie określenia profilu zakresu działania organizacji, których przedstawiciel będzie mógł wchodzić w skład Krajowej Rady do spraw Opieki Geriatrycznej.
Komisje nie przyjęły z kolei poprawek Pauliny Matysiak (Lewica) zakładające m.in. obniżenie wieku osób, do których kierowane są rozwiązania w ustawie z 75 do 70 lat. Poparcia komisji nie uzyskała także zmiana zapewniająca pacjentowi transport do centrów zdrowia.

id