Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Szpitale miejskie na kliniki!
Potrzebne są oddziały, które wyszkolą przyszłych lekarzy
Czy w szpitalach miejskich będą powstawały kliniki dla nowo powstających kierunków medycznych uczelni zawodowych?
Taką inicjatywę podjął miejski radny PiS. Postuluje on, aby Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu (od września będzie przemianowany na Uniwersytet Radomski) wziął pod swoje skrzydła tamtejszy szpital miejski.
Propozycja padła podczas debaty „Radom jako ośrodek akademicki” z udziałem rektora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego Sławomira Bukowskiego. Uczestnicy żywo dyskutowali o tym, co robić, by miasto stało się silnym ośrodkiem akademickim.
Miejski radny Tomasz Gogacz z klubu Prawa i Sprawiedliwości wyjaśnił, że studenci medycyny tutejszej uczelni powinni mieć możliwość rozwoju na miejscu. Przypomniał też o dużej konkurencji w związku z powstającymi kierunkami na licznych uczelniach prywatnych, co tym bardziej uzasadnia potrzebę stworzenia własnej bazy dydaktycznej.
Sprawa bazy klinicznej dla kształcenia medyków podnoszona jest nie po raz pierwszy -– w ubiegłym roku władze miasta zapowiedziały nawet budowę nowego szpitala z myślą o stworzeniu takiej bazy.
Utworzenie klinik w istniejącym szpitalu miejskim to kolejna propozycja. Problem w tym, że szpital permanentnie zmaga się z długami. Jak donosi lokalna prasa, musiał posiłkować się chwilówkami w parabankach.
Jak więc na propozycję radnego zapatruje się uczelnia? Jak relacjonuje portal naszemiasto.pl, doktor habilitowany Dariusz Trześniowski, rzecznik prasowy UTH w Radomiu podczas debaty odpowiedział, że nie może być tak, żeby uniwersytet z prężnym Wydziałem Nauk Medycznych wspomagał finansowo zadłużony miejski szpital. Zapewnił, że uczelnia jest zainteresowana pozyskaniem szpitala klinicznego, ale na przejrzystych finansowo warunkach.
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu jest jedyną państwową uczelnią w tym mieście, a także jednym z największych pracodawców w regionie radomskim. Kierunek lekarski został uruchomiony w październiku 2021 roku. Aktualnie na uczelni studiuje około cztery tysiące studentów.