Czy o wyborze telekonsultacji będzie decydował pacjent? Jak zmienić teleporady? - wnioski z badań

Wyniki analizy z udziałem 2318 polskich medyków i pacjentów

Sekcja Naukowa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej opublikowała wyniki badania naukowego dotyczącego teleporad.
Badacze rozesłali kwestionariusz internetowy do 2318 respondentów podzielonych na dwie grupy – pacjentów oraz pracowników ochrony zdrowia.

Pytania dla respondentów
Pytania dotyczyły korzystania z usług telemedycznych, między innymi: stosunku do konsultacji telemedycznych, kto powinien decydować o charakterze konsultacji stacjonarnej lub zdalnej, jakie są zalety i wady telemedycyny, oceny możliwości pozostawienia telekonsultacji po pandemii oraz występowania zjawiska nadużywania konsultacji zdalnych przez lekarzy.

Dwie grupy, różne wyniki
Wyniki wśród pacjentów okazały się interesujące. Generalnie respondenci aprobowali telekonsultacje (3,62 w skali 1–5). Jednak konkretne sytuacje ocenili gorzej. Wśród najwyżej ocenianych znalazło się zdalne odnowienie recepty (4,68), interpretacja wyników badań (4,15) oraz kontynuacja leczenia (3,81).
Najniżej oceniono konsultacje dzieci w wieku 2–6 lat (1,93) i dzieci poniżej 2 lat (1,55) oraz konsultacje ostrych objawów (1,47).
A jak konsultacje telemedyczne wypadły w oczach medyków? Okazuje się, że znacznie lepiej niż w pierwszej grupie (3,91 vs. 3,34, p < 0,001) – zarówno ogólnie jak i w przypadku większości określonych sytuacji klinicznych.
Jedynym wyjątkiem było „konsultowanie ostrych objawów”, które uzyskało dokładnie taką samą ocenę w obu grupach respondentów (1,47, p = 0,99).
Większość ankietowanych zgodziła się, że telekonsultacje powinny pozostać opcją kontaktu z lekarzem niezależnie od sytuacji epidemicznej. Każda z badanych grup, czyli zarówno medycy jak i pacjenci, deklarowała, że to ona powinna decydować o formie konsultacji.

Jak powinna wyglądać teleporada?
Wyniki badania wiele mówią o tym, jak sprawdziły się teleporady podczas pandemii COVID-19 i jakie należy wyciągnąć wnioski na przyszłość, szczególnie jak zoptymalizować i ułatwić korzystanie z tego świadczenia zdrowotnego obecnie.
Artykuł ukazał się w międzynarodowym czasopiśmie Telemedicine and e-Health, o wysokim współczynniku oddziaływania (IF – 4,7). Jego autorami są: Jan Lubomski, Wojciech Malchrzak, Mateusz Babicki, Karolina Kłoda, Szymon Suwała oraz Agnieszka Mastalerz-Migas.

id