Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Pionierskie operacje onkologiczne w Instytucie Matki i Dziecka
Chirurgów wsparła sztuczna inteligencja
Pionierskie operacje z zastosowaniem zaawansowanych technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz z wykorzystaniem zieleni indocyjaninowej w wizualizacji i lokalizacji zmian nowotworowych u dzieci wykonali specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Łącznie wykonano trzy operacje:
- laparotomię i resekcję guza u noworodka w 5 tygodniu życia z guzem nadnercza prawego. Wykorzystując odpowiednie okulary i obraz wirtualnej rzeczywistości chirurg mógł precyzyjnie usunąć guza i nie uszkodzić sąsiednich narządów, co daje nadzieję, że zabieg pozwoli pacjentce w pełni wrócić do zdrowia,
- torakotomię i resekcję przerzutów z płuca lewego u 9 letniej pacjentki z przerzutami mięsaka tkanek miękkich do płuc,
- rewizję i wyłyżeczkowanie torbieli oraz przeszczep wiórów kości homogennej u 13-letniej pacjentki ze wznową torbieli aneuryzmatycznej przynasady dalszej kości udowej prawej.
- Zabiegi przebiegły zgodnie z planem i bez komplikacji – poinformował Instytut na FB.
Operacje przeprowadzili specjaliści kierowanej przez prof. Annę Raciborską Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży: dr Krzysztof Bronowicki, dr Agnieszka Szymborska, dr Bartosz Pachuta, w asyście anestezjologów - dr Agnieszki Wisławskiej i dr Justyny Leszczuk oraz pielęgniarzy anestezjologicznych: Danuty Rudnickiej i Pawła Rzeźnika, a także instrumentariuszek: Beaty Kuligowskiej i Anety Rejmer-Cabaj oraz pielęgniarek operacyjnych Anny Żakowskiej-Trzpil, Agaty Flis i Sylwii Zielińskiej na czele z szefową bloku operacyjnego Katarzyną Grot.
Podczas operacji wykorzystane zostały przełomowe technologie trójwymiarowej wizualizacji obrazu danych diagnostycznych oraz zieleni indocyjaninowej w wizualizacji i lokalizacji zmian nowotworowych.
Jak informuje Instytut, w szpitalu działa dział ds. sztucznej inteligencji i innowacji technologii medycznych, który dba o dostęp do najnowszych rozwiązań.