Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Koniec obowiązku tygodniowych sprawozdań o zachorowaniach
Mniej biurokracji w gabinetach
Placówki medyczne nie muszą już składać tygodniowych sprawozdań o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę – zakłada nowelizacją Programu Badań Statystycznych Statystyki Publicznej na 2023 r, która obowiązujące od 7 lipca.
Dla lekarzy rodzinnych to kres epoki meldunków. – Od kiedy pamiętam, a jestem już lekarzem z ponad dwudziestoletnim stażem, lekarze musieli wysyłać do Sanepidu sprawozdania z liczby przyjętych pacjentów infekcyjnych – mówi lek. Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Na podstawie tych danych podawane były m.in. statystyki dotyczące liczby pacjentów infekcyjnych w tym z grypą w Polsce.
Dzięki informatyzacji placówek medycznych dane te trafiają do NFZ, a od niedawna także na platformę P1, która rejestruje informacje o wszystkich zdarzeniach medycznych.
Lekarze cieszą się, że zniknął zbędny obowiązek sprawozdawania danych po raz kolejny. - O to przecież chodzi w cyfryzacji, by likwidowała zbędną sprawozdawczość, a nie ją generowała – mówi lek. Tomasz Zieliński. – Cieszę się, że sukcesywnie udaje nam się przekonywać Ministerstwo Zdrowia do zmniejszenia biurokracji. Liczę na to, że kiedy lekarze zaczną wysyłać więcej danych na platformę P1, likwidowane będą kolejne sprawozdania – dodaje lekarz.
Także Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH poinformował o zakończeniu publikowania opracowań "Meldunki Epidemiologiczne - Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce", bazujących na danych zbieranych przy pomocy tych sprawozdań (MZ-55).