Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Wrócą papierowe skierowania do sanatorium?
System e-Zdrowia nie radzi sobie ze zleceniami
- Pojawiające się problemy techniczne całkowicie blokują możliwość wystawiania e-skierowań do sanatorium – alarmuje Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia w liście do Ministerstwa Zdrowia.
Skierowania w formie elektronicznej do sanatorium obowiązują od 17 marca, lecz w okresie przejściowym – do końca czerwca – można było wciąż wystawiać je w formie papierowej.
Obowiązek wystawiania e-skierowań od 1 lipca wynika z dwóch rozporządzeń: z 2 stycznia 2023 r., w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej i z 16 lutego 2023 r., w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.
Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia informuje ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, że świadczeniodawcy podczas próby wystawiania skierowań napotykają liczne problemy techniczne, niektóre uniemożliwiające wystawienie e-skierowania.
- Jeśli nie jest to możliwe, konieczny jest tymczasowy powrót do wystawiania skierowań w formie papierowej. To bardzo ważne, bo wielu naszych pacjentów już teraz wyraża swoje niezadowolenie! – apeluje prezes PPOZ Bożena Janicka.
Obecnie papierowa wersja dopuszczona jest tylko w wyjątkowej sytuacji. Może się to zdarzyć, gdy skierowanie dotyczy leczenia lub rehabilitacji poza granicami kraju lub jeśli lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie.
W liście do resortu prezes Janicka wskazuje trzy problemy. Pierwszym z nich jest brak możliwości wystawienia e-skierowania na skutek niezgodności danych osobowych pacjenta zapisanych w bazie danych Platformy P1 - takich jak imię czy nazwisko - z rzeczywistymi danymi pacjenta wskazywanymi w skierowaniu.
Kolejnym jest brak możliwości wystawienia e-skierowania na skutek niezgodności adresu zameldowania pacjenta zapisanego w bazie danych Platformy P1 z jego adresem zamieszkania czy pobytu, wskazanym w złożonej przez pacjenta deklaracji wyboru.
Pracodawcy podkreślają również, że problematyczny jest brak możliwości dołączenia do e-skierowania skanów czy zdjęć badań, co spowodowane jest zbyt niskim limitem wielkości załączników.
E-skierowanie do sanatorium wystawione przez lekarza trafia do odpowiedniego oddziału NFZ, gdzie rozpatruje je tamtejszy lekarz specjalista leczenia uzdrowiskowego. Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. Jeśli lekarz uzna, że e-skierowanie jest niekompletne, wtedy prosi o jego uzupełnienie.