BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Resort zapowiada szkolenia dla oddziałów ginekologiczno-położniczych
Podmioty lecznicze otrzymają wytyczne odnośnie procedur związanych z przerywaniem ciąży
Nie będzie listy wskazań do zabiegów przerwania ciąży w przypadku, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety ciężarnej – wynika z pisma sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemara Kraski do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na pismo RPO dotyczące trudności w dostępie do legalnych zabiegów przerywania ciąży, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia psychicznego.
Zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerwania ciąży, przerwanie ciąży jest dopuszczalne, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał, że decyzja o tym, czy wystąpiły powyższe okoliczności, jest i może być podejmowana wyłącznie przez lekarza w odniesieniu do konkretnego przypadku. - Nie został określony zamknięty katalog wskazań do przerwania ciąży w przypadku, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety ciężarnej - przekazał.
Dodał, że przepis ustawy nie determinuje, jakiego obszaru zdrowia wyżej wymienione zagrożenie ma dotyczyć. Regulacje nie ograniczają również specjalności lekarza stwierdzającego, że ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej. - Okoliczność tę może bowiem stwierdzić lekarz posiadający tytuł specjalisty w zakresie medycyny właściwej ze względu na rodzaj choroby kobiety ciężarnej - zaznaczył Kraska.
Poinformował także, że Minister Zdrowia powołał Zespół do spraw opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży. Zespół ten ma opracować wytyczne dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z przerywaniem ciąży w przypadkach stwierdzenia wystąpienia przesłanek dopuszczających przerywanie ciąży.
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi zaznaczyło, że po zakończonych pracach zespołu - w oparciu o sporządzone wytyczne - planowane jest przeprowadzenie szkoleń dla wszystkich placówek szpitalnych z oddziałami ginekologiczno-położniczymi.
Szkolenia te będą przeprowadzone przez Rzecznika Praw Pacjenta we współpracy z konsultantem krajowym w dziedzinie ginekologii i położnictwa, który jest przewodniczącym zespołu.