BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Zwiększy się liczba neurologów?
Ukazało się rozporządzenie nadające neurologii status specjalizacji priorytetowej
Rozporządzenie zostało opublikowane w środę, 2 sierpnia. Wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli 3 sierpnia, z mocą od 1 lipca 2023 roku.
Starania przyniosły rezultat
O wpisanie neurologii na listę specjalizacji priorytetowych apeluje od dawna Polskie Towarzystwo Neurologiczne (PTN).
Także w „Medical Tribune” (w kwietniowym wydaniu) pisaliśmy o tym, że neurologia potrzebuje statusu specjalizacji priorytetowej. Cytowani specjaliści zwrócili uwagę, że terapie, o których jeszcze niedawno neurolodzy mogli tylko pomarzyć, dziś są w zasięgu ręki. Dzięki nim pacjenci z chorobami neurologicznymi, takimi jak: stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona albo rdzeniowy zanik mięśni, mogą normalnie funkcjonować, zakładają rodziny, prowadzą życie zawodowe i towarzyskie.
Pięć milionów chorych
PTN alarmuje, że zapadalność na choroby neurologiczne rośnie, a co za tym idzie – także zapotrzebowanie na świadczenia udzielane przez lekarzy specjalistów. Tymczasem na 4551 lekarzy neurologów wykonujących zawód 2396 jest w wieku powyżej 55 lat (stan z grudnia 2022 r.). Spodziewany jest więc znaczny spadek liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie neurologii w kolejnych latach.
W dziedzinach priorytetowych (w Polsce łącznie z neurologią to 23 specjalizacje) minister zdrowia przyznaje więcej miejsc rezydenckich niż w pozostałych dziedzinach medycyny. Dodatkową zachętą jest także wyższe wynagrodzenie otrzymywane przez lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie priorytetowej w trybie rezydenckim.
Efektem zmian w przepisach ma być zwiększenie liczby lekarzy rozpoczynających szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie neurologii, co w przyszłości zapewni zwiększenie liczby lekarzy specjalistów. Dzięki temu pacjenci uzyskają łatwiejszy i szybszy dostęp do lekarzy specjalistów i do specjalistycznych świadczeń neurologicznych.
W Polsce jest ok. 5 mln osób z chorobami neurologicznymi, nie licząc pacjentów z udarami mózgu. Leczenie chorób mózgu kosztuje więcej niż chorób kardiologicznych, onkologicznych i cukrzycy łącznie − informuje Polskie Towarzystwo Neurologiczne.
Według ostatnich światowych szacunków co trzecia osoba doświadczy w swoim życiu zaburzeń funkcjonowania mózgu.
Apel ekspertów
Polskie Towarzystwo Neurologiczne opracowało „Dekalog potrzeb polskiej neurologii”. Na pierwszym miejscu znalazł się postulat, aby choroby neurologiczne stały się strategicznym obszarem w polskim systemie ochrony zdrowia.
Neurolodzy apelowali nie tylko o nadanie neurologii statusu specjalizacji priorytetowej, ale także o urealnienie wycen, aby oddziały nie przynosiły strat. Choć wiele oddziałów neurologii mimo przynoszonego deficytu wciąż działa, odbywa się to kosztem tytanicznej pracy personelu i ogromnego stresu pacjentów.
Także Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podziela stanowisko, że konieczne jest podjęcie działań mających na celu zwiększenie liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie neurologii i 16 czerwca pozytywnie zaopiniowało projekt resortu.