Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Spór zbiorowy w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach
Lekarze żądają podwyżek i wprowadzenia jednolitego systemu premiowania
Związek Zawodowy Lekarzy „Kontra” przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach wszczął spór zbiorowy z pracodawcą - potwierdza gliwicki ośrodek onkologiczny, jeden z największych i najnowocześniejszych w Polsce.
„Nie jesteśmy w stanie spełnić żądań związku zawodowego, a przedstawione przez nas wcześniej propozycje zostały przez niego odrzucone. (...) Nadal mamy jednak nadzieję, że ZZ Lekarzy „Kontra” jeszcze raz przeanalizuje swoje postulaty i dojdzie między nami do zawarcia kompromisu podczas negocjacji” - pisze w oświadczeniu prof. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii.
Przytacza, że „Kontra” zażądała m.in. wprowadzenia minimalnej stawki zasadniczej dla wszystkich lekarzy z tytułem specjalisty zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w wysokości trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia liczonego na podstawie danych z pierwszego kwartału 2023 r. oraz gwarancji waloryzacji co najmniej raz w roku w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia liczonego na podstawie danych z pierwszego kwartału danego roku.
„Biorąc pod uwagę, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r. wyniosło około 7200 zł, mówimy o kwocie ok. 22 000 złotych. To jest żądanie, którego nie możemy spełnić. Nie możemy również zgodzić się na stałą waloryzację tej stawki, ponieważ nie wiemy, jakie środki będziemy w przyszłości otrzymywać z NFZ za wykonane świadczenia medyczne” – wyjaśnia prof. Składowski.
„Kontra” domaga się także wprowadzenia jednolitego systemu premiowania lekarzy i utworzenia w szpitalu „jednostki dedykowanej dla doraźnej opieki nad osobami w stanie bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia”.
Negocjacje płacowe w gliwickim instytucie trwają od stycznia tego roku. Związek twierdzi, że „propozycje wzrostu wynagrodzenia zasadniczego zostały oparte o stanowisko samorządu lekarskiego (apel XV Krajowego Zjazdu Lekarzy) oraz w oparciu o poziom dostępnych na rynku ofert pracy”. - Pomimo merytorycznych argumentów żądania te pozostały do tej pory bez satysfakcjonującej odpowiedzi ze strony dyrekcji - twierdzą lekarze. Na stronie internetowej związku dodają: - „Z uwagi na wczesny etap wszczętego sporu zbiorowego stanowisko Pracodawcy wyrażone w opublikowanym komunikacie dyrekcji Związek Zawodowy KONTRA uważamy za przedwczesne. Nadto postawa pracodawcy przeczy zasadzie prowadzenia rokowań w dobrej wierze i z poszanowaniem słusznych interesów drugiej strony”.
Protestujący onkolodzy uspakajają, że w związku ze sporem „żadna osoba na terenie instytutu wymagająca opieki medycznej w trybie natychmiastowym nie zostanie pozostawiona bez opieki”.