Krakowscy kardiochirurdzy wykonali pionierską operację przebudowy serca

Pacjenci nie będą musieli latać na operację do USA

Zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie pod kierownictwem prof. Tomasza Mroczka przeprowadził niezwykle skomplikowaną operację. Jak wynika z informacji podanej przez szpital, to pierwszy taki zabieg w Europie.
Jak czytamy w komunikacie, serce 1,5 - rocznego Januszka wymagało całkowitej przebudowy. - Każdy element serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek – wszystkie te elementy musiały ulec przebudowie, tak aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca. Tylko tak można było uratować życie Januszka – mówi profesor Tomasz Mroczek, główny operator, Kierownik Kliniki Kardiochirurgii USDK.
Lekarz porównał tę operację do lądowania na Księżycu.
Na sukces operacji składają się miesiące przygotowań, ogromna współpraca zespołu anestezjologów, kardiologów, pielęgniarek, perfuzjonistów i wielu innych grup medycznych.
- To bardzo dobra wiadomość zarówno dla polskich, jak i europejskich pacjentów: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oferuje teraz leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych – podkreśla lecznica.

id