Pierwszy szpital z własnym ogrodem zimowym

Pacjenci hematologiczni szybciej wracają do zdrowia

Pobyt w szpitalu nie musi kojarzyć się ze sterylnymi pomieszczeniami i odgłosami urządzeń szpitalnych. Atmosferą może przypominać pobyt w egzotycznym kurorcie – przekonują twórcy pierwszego w Polsce ogrodu zimowego dla pacjentów, który powstał w USK w Rzeszowie.
Ogród zimowy znajduje się na II piętrze Kliniki Hematologii. Przypomina dżunglę. Jest w nim kilkadziesiąt roślin, między innymi: skrzydłokwiaty, monstery, zamioculcasy, paprocie nephrolepis i inne. Pacjenci mogą wygodnie rozsiąść się w fotelach i relaksować się z książką, którą można na miejscu wypożyczyć. Można też spotkać się tam z bliskimi, którzy przychodzą w odwiedziny.
W ocenie dr. n. med. Janusza Ławińskiego, dyrektora USK w Rzeszowie, ogród zimowy może wspierać proces leczenia. Nawet kilka minut spędzonych wśród roślin poprawia nastrój i kondycję psychiczną.
Wyposażenie ogrodu wartości około 100 tys. zł zostało sfinansowane przez Fundację DKMS oraz Podkarpackie Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Hematologii  i Przeszczepiania Szpiku Kostnego.
Fundacja DKMS, której misją jest szukanie dawców szpiku, poza wyposażeniem ogrodu zimowego, sfinansowała także zakup mikroskopu fluorescencyjnego, monitoringu w salach, ciśnieniomierzy i defibrylatora na łączną kwotę ponad 630 tysięcy złotych.
Klinika Hematologii w USK w Rzeszowie, to największy ośrodek hematologiczny w regionie. Rocznie hospitalizowanych jest tu 750 pacjentów, z terapii dziennej korzysta 5 tysięcy osób.  Przyjeżdżają tu pacjenci także spoza województwa podkarpackiego.

id