Operacja w szpitalu miejskim, radioterapia w Instytucie Onkologii

Nowo otwarty oddział Szpitala Czerniakowskiego będzie współpracował z Centrum Onkologii

Szpital Czerniakowski przy Stępińskiej w Warszawie uruchomił pododdział chirurgii onkologicznej i podjął współpracę z Narodowym Instytutem Onkologii PIB. Lekarze właśnie przeprowadzili pierwsze operacje.
Pododdział Chirurgii Onkologicznej to odpowiedź na potrzeby pacjentów wynikające z ciągle rosnącej liczby zachorowań na nowotwory. W placówce pracę rozpoczął prof. Zoran Stojcev, chirurg onkolog z ponad 35 letnim doświadczeniem klinicznym, który w swojej karierze przeprowadził wiele tysięcy operacji onkologicznych.
Jak podkreśla profesor Stojčev, kierownik pododdziału Chirurgii Onkologicznej i Ordynator Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uczelni Łazarskiego w Szpitalu Czerniakowskim, skuteczność leczenia chorych jest uzależniona od wczesnego i trafnego rozpoznania nowotworu jak również od szybkiego wdrożenia odpowiedniego leczenia w ramach kompleksowej opieki onkologicznej.
- Mimo rozwoju nieinwazyjnych technik terapeutycznych, chirurgia nadal pozostaje jedną z ważniejszych metod leczenia znacznej większości nowotworów, często dając szansę na wyleczenie - dodaje prof. Stojčev.
Szpital nawiązał współpracę z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytutem Badawczym, m.in. w ramach Breast Cancer Unit i Colorectal Cancer Unit. Lekarze z obu placówek będą zasiadać we wspólnych konsyliach onkologicznych, podczas których ustalana będzie najlepsza dla pacjenta ścieżka terapeutyczna.
W ramach pododdziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Czerniakowskiego mogą być przeprowadzane m.in.: operacje nowotworów piersi wraz z onkoplastyką, resekcje tarczycy, operacje nowotworów przewodu pokarmowego (przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelita grubego), które mogą być wykonane metodą klasyczną lub laparoskopową, operacje nowotworów skóry.
Paweł Obermeyer, prezes zarządu Szpitala Czerniakowskiego podkreśla, że pacjent z chorobą nowotworową powinien być leczony w ośrodkach z możliwością kompleksowej opieki onkologicznej. Taką opiekę zapewnia współpraca z Narodowym Instytutem Onkologii PIB. - Dzięki temu pacjent onkologiczny zoperowany w naszej placówce, zależnie od wskazań medycznych, może otrzymać chemio- lub/i radioterapię w Instytucie Onkologii. Obecnie, Pododdział Chirurgii Onkologicznej dysponuje 12 łóżkami, ale potrzeby są znacznie większe i będziemy to brać pod uwagę w dalszym rozwoju naszego szpitala - dodaje Obermeyer.
12 października w nowoutworzonej jednostce Szpitala Czerniakowskiego odbyły się pierwsze operacje onkologiczne. Prof. Sojcev przeprowadził: obustronną mastektomię z jednoczasową rekonstrukcją piersi, operację raka wpustu żołądka i operację raka tarczycy.
Szpital dysponuje też poradnią chirurgii onkologicznej, w której pacjent może mieć zapewnioną opiekę przed i pooperacyjną. Obecnie placówka wystąpiła do MOW NFZ z wnioskiem o zakontraktowanie świadczeń poradni. Do tego czasu pacjenci będą przyjmowani w ramach Poradni Chirurgii Ogólnej.

id