Gliwice: okuliści wdrożyli nowatorską metodę leczenia jaskry

Mikrostenty wszczepione do oka uratują pacjentom wzrok

Powiększyła się lista placówek medycznych, w których przeprowadzane są zabiegi przeciwjaskrowe z wykorzystaniem tzw. mikrostentów regulujących wartość ciśnienia w oku.
Nowatorska metoda leczenia jaskry poprzez wszczepianie mikrostentów do oka będzie na stałe dostępna dla pacjentów Oddziału Okulistycznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Jak informuje szpital, sam zabieg nie trwa długo, nie jest obarczony dużym ryzykiem i daje komfort pacjentowi, u którego np. metody farmakologiczne nie w pełni się sprawdzały. − Co ważne, nie ma ograniczeń wiekowych, liczy się kwalifikacja medyczna. Dzięki wprowadzeniu na stałe tych procedur możemy skuteczniej pomagać pacjentom – wyjaśnia dr Anna Wieczerska-Dec kierująca Oddziałem Okulistycznym w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.
Najbardziej dotkliwymi następstwami jaskry są uszkodzenie nerwu wzrokowego, zawężenie pola widzenia oraz dyskomfort związany z koniecznością regularnego podawania specjalnych kropli do oczu, co dla wielu chorych bywa skomplikowane w codziennym życiu.
Szacuje się, że w Polsce na jaskrę choruje nawet milion osób. Choroba nie daje objawów bólowych, dlatego część osób nie ma świadomości rozwijającej się jaskry.
− Uszkodzenie nerwu wzrokowego może być bardzo skryte, często zdarza się, że pacjent zgłasza się do okulisty z powodu pogorszenia widzenia i nie wie, że ma wysokie ciśnienie w oku. Choroba zdążyła już się mocno rozwinąć – tłumaczy dr Wieczerska-Dec.
− Jaskra, nazywana „złodziejką wzroku”, pozostaje chorobą nieuleczalną, ale mamy coraz lepsze metody, aby nad nią panować – podkreśla okulistka. − Możemy zmniejszać ciśnienie w oku, ograniczać postęp choroby, ale nie możemy jeszcze doprowadzić do całkowitego wyzdrowienia. To na pewno jedno z najważniejszych wyzwań w okulistyce – podsumowuje specjalistka.
Choroba może rozwijać się na tle genetycznym, dlatego pacjenci, którzy mają w rodzinie osoby zmagające się z jaskrą, powinni szczególnie zadbać o regularne badania okulistyczne.

id