Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Mniej lekarzy na izbach przyjęć, bo potrzebni w nocnej opiece
Nowe zasady resort uzasadnia brakami kadrowymi
Z powodu braków kadrowych Ministerstwo Zdrowia zmniejszy wymogi odnośnie zatrudnienia personelu medycznego w izbach przyjęć szpitali, które jednocześnie udzielają świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w zakresie podstawowym – wynika z projektu rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w POZ, który trafił do konsultacji.
Jakie zmiany planuje resort w porównaniu z dotychczasowymi przepisami?
Nowością jest złagodzenie wymogów dotyczących personelu izby przyjęć dla szpitali prowadzących nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.
Obecnie przepis dotyczący nocnej i świątecznej opieki zdrowotna udzielanej w warunkach ambulatoryjnych głosi:
"w zakresie podstawowym świadczenia mogą być realizowane wyłącznie przez podmiot leczniczy, w którego strukturze znajduje się izba przyjęć, a podmiot zapewnia przebywanie lekarza w miejscu udzielania świadczeń w zakresie izby przyjęć stale, w godzinach funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.”
Po zmianie szpital nie będzie musiał zapewnić stałej obecności lekarza w miejscu udzielania świadczeń w zakresie izby przyjęć, w godzinach funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Ministerstwo tłumaczy tę propozycję brakami kadrowymi.
Kolejną proponowaną zmianą jest umożliwienie lekarzom wyboru testów do diagnozowania alergii, w zależności od stanu zdrowia pacjenta i wskazaniami wiedzy medycznej.
Inna poprawka dotyczy specjalistycznych konsultacji pediatrycznych z zakresu pulmonologii. MZ poprawił omyłkowy zapis i zamienił lekarza specjalistę z dziedziny diabetologii i endokrynologii na lekarza specjalisty w dziedzinie chorób płuc dzieci.
Ekspresowe tempo konsultacji
Czas przewidziany na składanie uwag wynosi tylko dwa dni, co – jak wynika z wyjaśnienia wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego – jest podyktowane ważnym interesem publicznym, w tym koniecznością zapewnienia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej objętych regulacją.
Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku.