BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Płace minimalne do korekty? Za sprawą pielęgniarek wraca sprawa tzw. współczynników pracy
Podwyżki płac tyko dla czterech grup zawodowych
29 listopada na posiedzeniu plenarnym Sejmu posłowie zajęli się obywatelskim projektem ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Wszystkie kluby poparły skierowanie projektu przygotowanego przez organizacje pielęgniarek do dalszych prac w komisjach zdrowia i finansów.
Projekt, pod którym zebrano ponad 120 tys. podpisów, złożyła przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok, jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu.
Autorzy projektu domagają się, aby faktycznie posiadane kwalifikacje, a nie minimalnie wymagane na danym stanowisku, były podstawą ustalania współczynników pracy, a co za tym idzie wynagrodzenia pracowników.
W projekcie zaproponowano zrównanie pracowników posiadających takie same kwalifikacje, niezależnie od tego, kiedy pracownik je uzyskał.
Projekt zakłada podwyższenie współczynnika pracy dla czterech z dziesięciu grup zawodowych.
- w grupie 3 - lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji – 1,19 na 1,25,
- w grupie 4 - stażysta - z 0,95 na 1,09,
- w grupie 5 - farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją - z 1,02 na 1,19,
- w grupie 6 fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia - z 0,94 na 1,09.
Dyskusja w Sejmie
Przypomnijmy, że pierwsze czytanie projektu przeprowadzono na posiedzeniu Sejmu poprzedniej kadencji 13 lipca 2023 r. , po czym trafiło ono do dalszych prac w sejmowej Komisji Zdrowia i sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Z uwagi na to, że jest to projekt obywatelski, nie przepadł on, lecz w nowym Sejmie procedowany jest od początku.
Podczas dyskusji w Sejmie posłowie zwrócili uwagę na fakt, że projekt obywatelski przygotowany był przez jeden związek zawodowy.
Dlatego - jak mówiła była minister zdrowia Katarzyna Sójka - propozycje powinny być przedyskutowane w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia.
Z kolei przedstawicielka KO Elżbieta Gellert zgłosiła, że NFZ powinien zostać zobowiązany do korygowania wycen świadczeń medycznych w taki sposób, by uwzględniały one koszty podwyżek.
Ostatecznie projekt został skierowany do dalszych prac legislacyjnych.