Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Pierwsze na Mazowszu zabiegi przezcewnikowego zwężenia zatoki wieńcowej
Narodowy Instytut Kardiologii poszerzył ofertę wykonywanych zabiegów
Zespół kardiologów interwencyjnych z Narodowego Instytutu Kardiologii przeprowadził pierwsze w województwie mazowieckim cztery zabiegi przezcewnikowego zwężenia zatoki wieńcowej (tzw. implantacja „sinus reducer”). Zabiegi zostały wykonane 21 listopada br. przez prof. Maksymiliana Opolskiego i dr. Wojciecha Skorupskiego - specjalistów z Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej, kierowanej przez prof. Adama Witkowskiego. Nadzór nad zabiegami sprawował dr Felix Woitek z Kliniki Kardiologii w Dreźnie, który ma duże doświadczenie w wykonywaniu tego typu operacji.
Przezcewnikowe zwężenie zatoki wieńcowej jest stosunkowo nową metodą leczenia interwencyjnego u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca oraz oporną na leczenie farmakologiczne dławicą piersiową (bóle i/lub duszność wysiłkowa), u których zarówno przezskórna angioplastyka wieńcowa, jak i pomostowanie aortalno-wieńcowe, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub są niemożliwe do wykonania.
Jak informuje NIKard, zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i polega na nakłuciu żyły szyjnej wewnętrznej, a następnie implantacji dedykowanego stentu w kształcie klepsydry do zatoki wieńcowej. W efekcie dochodzi do zwiększenia ciśnienia i redystrybucji przepływu krwi w układzie żylnym serca, a tym samym poprawy perfuzji mięśnia sercowego.
- Zastosowanie tej małoinwazyjnej metody leczenia daje szansę na poprawę jakości życia objawowych chorych, u których wykorzystano cały wachlarz dostępnych zabiegów operacyjnych i leczenia farmakologicznego – powiedział prof. Maksymilian Opolski z Narodowego Instytutu Kardiologii.