Samorząd lekarski wraca do postulatu trzech średnich pensji dla specjalisty

Czy politycy zrealizują obietnice?

Podniesienia wskaźników pracy (służące obliczaniu minimalnych stawek płac), tak by lekarz specjalista zarabiał trzy średnie krajowe, a bez specjalizacji dwie średnie − domaga się Naczelna Rada Lekarska.
− Apelujemy do parlamentarzystów o nowelizację ustawy dotyczącej minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia – mówi lek. Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Posłowie wrócili do prac nad ustawą o płacach minimalnych
Moment apelu jest nieprzypadkowy. Przypomnijmy, że Sejm rozpatruje obywatelski projekt ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, który zakłada wzrost współczynników pracy.
Projekt przygotowany przez organizacje pielęgniarskie zakłada podwyższenie współczynnika pracy dla czterech z dziesięciu grup zawodowych.
-  w grupie 3 − lekarz albo lekarz dentysta, bez specjalizacji – 1,19 na 1,25,
-  w grupie 4 − stażysta − z 0,95 na 1,09,
-  w grupie 5 − farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją, albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją − z 1,02 na 1,19,
-  w grupie 6 − fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia; fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog z wymaganym średnim wykształceniem albo pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia  − z 0,94 na 1,09.
Z tego jasno wynika, że w obywatelskim projekcie nie przewidziano podwyżki minimalnego wynagrodzenia w grupie 1 - dla specjalistów – tu współczynnik wynosi 1,45.

Postulat lekarzy
Samorząd lekarski wyraził zdecydowane poparcie dla dążenia do podwyższenia współczynników pracy przez inne grupy zawodowe. Do ich postulatów dołączył własne.
NRL odwołała się do prac nad ustawą uchwaloną 26 maja 2022 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia w podmiotach leczniczych. Wtedy to Senat RP X kadencji zgłosił poprawki, które stanowiły jednocześnie kompromis wypracowany przez zawody medyczne obecne w Ogólnopolskim Komitecie Protestacyjno-Strajkowym oraz działające w Białym Miasteczku 2.0 w 2021 r.
Przypomnijmy: poprawka zgłoszona przez Senat w maju 2022 r. zakładała podwyższenie o 0,25 każdego współczynnika w ustawie o wynagrodzeniach medyków. Z uwagi jednak na to, że realizacja podwyżek w takiej wysokości kosztowałaby nie 7,2 mld zł, lecz urosłaby do 13 mld zł, została odrzucona. Strona rządowa twierdziła, że są to obietnice bez pokrycia, bez wskazania źródła finansowania.
NRL jednak konsekwentnie wróciła do postulatu. Zwraca uwagę, że przyjęcie wskaźników proponowanych już przez senatorów to droga we właściwym kierunku. Dodajmy, że wskaźnik dla specjalisty po postulowanej podwyżce wynosiłby 1,7, czyli wciąż byłby odległy od docelowego 3,0.

Czas zrealizować obietnice
− Obecne przepisy nie odpowiadają słusznym oczekiwaniom płacowym wielu środowisk medycznych, a w szczególności przyjętym przez Krajowy Zjazd Lekarzy postulatom środowiska lekarskiego – zaznacza NRL.
Podkreśla, że współczynniki wynagrodzenia lekarzy w Polsce w stosunku do przeciętnego wynagrodzenia są jednymi z najniższych w całej Unii Europejskiej. Przepisy powinny gwarantować stopniowy wzrost wynagrodzeń lekarzy, aż do osiągnięcia postulowanego przez samorząd lekarski poziomu 3 średnich krajowych dla lekarza specjalisty i 2 średnich dla lekarza bez specjalizacji.
− Lekarze chcą pracować w systemie umożliwiającym wykonywanie pracy w wymiarze czasu równemu jednemu etatowi, w systemie, który nie będzie wymuszał pracy ponad siły, mającej być sposobem na łatanie dziur kadrowych w publicznych placówkach medycznych, w systemie, który zapewni bezpieczeństwo pacjentowi – przypomina NRL.
− Mam nadzieję, że obietnica senatorów RP złożona zawodom medycznym nie pójdzie w zapomnienie, ale zostanie wdrożona przez nowy rząd – dodaje Łukasz Jankowski.

id