Poznański ośrodek wszczepia najnowocześniejsze kardiowertery-defibrylatory
Kardiolodzy po raz pierwszy zastosowali nowy rodzaj urządzeń
W I Klinice Kardiologii zespół pod kierunkiem prof. Przemysława Mitkowskiego wykonał dwa pionierskie zabiegi z zakresu elektrokardiologii – poinformował Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu.
Pierwszy zabieg polegał na wszczepieniu najnowocześniejszego kardiowertera-defibrylatora z funkcją stymulacji resynchronizującej wyposażonego w unikalny algorytm effective CRT.
Zastosowane urządzenie pozwala na dokładną ocenę odsetka stymulacji resynchronizującej nie w oparciu o dostarczone impulsy stymulacji, ale o ocenę morfologii wystymulowanego zespołu komorowego. Dodatkowo w przypadku wystąpienia migotania przedsionków pozwala na modulację częstotliwości wysyłanych impulsów.
Operacja odbyła się we wtorek 28 listopada i – jak informuje zespół szpitala – była pierwszą taką w Polsce.
Drugi zabieg wykonany został w czwartek 30 listopada. Kardiologów wspierał na miejscu prof. Bartłomiej Perek z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a zdalnie również prof. Maciej Sterliński z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie. Operacja polegała na implantacji pozanaczyniowego kardiowertera-defibrylatora. Urządzenie zapewnia niskoenergetyczną terapię, znacznie lepiej tolerowaną przez pacjentów niż inne rozwiązania, w groźnych komorowych zaburzeniach rytmu serca.
Dzięki temu zabiegowi poznańska klinika dołączyła do dwóch innych ośrodków w kraju, które w listopadzie wszczepiły po raz pierwszy tego typu urządzenie (nie licząc tych, które odbywały się w ramach badań klinicznych).
Oba zabiegi zakończyły się sukcesem. - Chorzy czują się bardzo dobrze - przekazał szpital w komunikacie na FB.