Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Lekarze największą grupą zwracającą się o pomoc psychologiczną
Masz te objawy? Nie czekaj!
Ponad siedem tysięcy medyków skorzystało z pomocy psychologicznej w ramach programu uruchomionego przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt rozpoczął się sierpniu, ale – jak podkreślają organizatorzy – wciąż można do niego przystąpić.
„Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej” finansowany jest przez Unię Europejską.
Pomoc polega na bezpłatnych konsultacjach z psychologami i psychoterapeutami, których łącznie jest ponad 100. Każdy potrzebujący ma prawo do czterech spotkań indywidualnych trwających po ok. 50 min.
Skorzystać może każdy przedstawiciel kadry medycznej i student studiów medycznych, na terenie całego kraju. Nie ma znaczenia staż pracy i typ wykonywanego zawodu medycznego.
Uzupełniającą formą wsparcia są materiały dydaktyczne, poradniki, wywiady ze specjalistami zdrowia psychicznego.
Lekarze szukają pomocy
Analiza profili zawodowych ponad 7,3 tys. osób, które do tej pory skorzystały z konsultacji, wskazuje, że 20% to lekarze, 18% studenci kierunków medycznych, 17% pielęgniarki, 15% ratownicy medyczni, 9% fizjoterapeuci, 6% położne, 5% farmaceuci, 3% lekarze dentyści, po 1% technicy farmacji i diagności laboratoryjni.
Z pomocy w ramach programu można skorzystać do 14 grudnia.
Konieczne jest zarejestrowanie się na stronie https://psychologdlamedyka.pl/. Tam też umawiane są konsultacje (prowadzone w trybie zdalnym lub stacjonarnym) i udostępniane pomocne materiały. Bezpośrednie spotkania ze specjalistami odbywają się w każdym mieście wojewódzkim. Mechanizm działania programu gwarantuje pełne bezpieczeństwo danych pacjentów biorących w nim udział.
Bagatelizowane problemy mentalne
Według dostępnych danych, w Polsce odnotowuje się większą liczbę przypadków śmiertelnych spowodowanych samobójstwami niż wypadkami drogowymi. Wiele osób odbiera sobie życie w efekcie choroby psychicznej. Niestety, nadal zbyt często otoczenie bagatelizuje takie zaburzenia jak depresja, psychoza czy choroba afektywna dwubiegunowa, i odczuwamy lęk przed pójściem do psychologa lub psychiatry.
– Jeżeli zauważasz, że doświadczasz jakiegoś cierpienia lub trudno ci czerpać satysfakcję z życia zarówno osobistego, jak i zawodowego, potraktuj to jako sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Jeżeli taki stan utrzymuje się dłużej i wpływa na twoje funkcjonowanie, to znak, aby udać się do specjalisty – apelują organizatorzy przedsięwzięcia.
Dla kogo pomoc?
Przedsięwzięcie skierowane jest do szeroko rozumianej kadry medycznej, między innymi: lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników, fizjoterapeutów, diagnostów i farmaceutów.
Skorzystać będą mogli także studenci kierunków medycznych, którzy mierzą się z przeciążeniem, stresem, presją lub niepokojem.
Dodatkowe informacje o programie
Głównym realizatorem zadań programu jest Falck Medycyna. Wsparcie merytoryczne i organizacyjne zapewnia Fundacja Nie Widać Po Mnie, której misja skupia się na szeroko pojętej psychoedukacji społeczeństwa w zakresie zdrowia psychicznego.
Kto finansuje?
Środki zostały przyznane przez Ministerstwo Zdrowia w ramach „Programu wsparcia psychologicznego kadry medycznej” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Działania 7.1 Osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia.