BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Centrum e-Zdrowia wprowadza ułatwienia dla lekarzy
Wnioski o przystąpienie do egzaminu specjalizacyjnego tylko przez nowy system
Wnioski o przystąpienie do jesiennej sesji Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) od 3 stycznia można będzie składać wyłącznie za pośrednictwem nowego Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) – informuje lekarzy Centrum e-Zdrowia.
Centrum 2 stycznia wdroży funkcjonalności związane z wnioskowaniem o egzamin specjalizacyjny.
W nowym SMK utworzona została także możliwość wnioskowania o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego.
Uruchomiono także kolejne funkcjonalności związane z Elektroniczną Kartą Szkolenia Specjalizacyjnego (EKS) umożliwiające rozpoczęcie weryfikacji EKS przez urząd wojewódzki oraz konsultanta krajowego lub wojewódzkiego.
CeZ zapowiada kolejne wdrożenia w 2024 r. oraz 2025 roku.
Oszczędność czasu
Michał Gontkiewicz, przewodniczący Zespołu ds. e-zdrowia Naczelnej Izby Lekarskiej podkreśla w komunikacie opublikowanym przez izbę, że samorząd lekarski współpracuje przy projekcie SMK z Centrum e-Zdrowia, co zaowocowało już konkretnymi udogodnieniami. - Warto przypomnieć, że obecnie w SMK rezydenci, którzy rozpoczęli specjalizację w 2023 roku, mogą zbiorczo wprowadzać potwierdzenia wykonanych zabiegów i procedur medycznych. Z pewnością ta możliwość zaoszczędzi im wiele czasu. To rozwiązanie docelowo ma być dostępne dla lekarzy rezydentów, którzy rozpoczęli szkolenie we wcześniejszych latach. Jak zawsze jesteśmy gotowi do współpracy nad kolejnymi projektami – podkreśla.
Czym jest SMK
SMK – System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych – to system teleinformatyczny tworzony przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, działający na podstawie Ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych.
System SMK wspiera procesy kształcenia podyplomowego związane m.in. z prowadzeniem postępowania kwalifikacyjnego, składaniem i oceną wniosków o rozpoczęcie specjalizacji, realizacją kształcenia, przeprowadzaniem egzaminów oraz uzyskiwaniem przez podmioty akredytacji do prowadzenia specjalizacji.
Umożliwia gromadzenie danych o przebiegu kształcenia personelu medycznego i przepływ tych informacji między jednostkami.