Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Antykoncepcja awaryjna bez recepty – od kiedy
Rząd planuje zniesienie wielu ograniczeń
Rządowy projekt noweli Prawa farmaceutycznego zakłada zniesienie obowiązku recepty na antykoncepcję awaryjną, popularnie nazywaną pigułką „dzień po”. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na wcześniejsze ograniczenia wprowadzone przez rząd PiS i ma poprawić dostęp do tego środka antykoncepcyjnego.
W poniedziałek, 15 stycznia, premier Donald Tusk potwierdził plany rządu dotyczące zniesienia ograniczeń w dostępie do antykoncepcji awaryjnej. Minister zdrowia Izabela Leszczyna również wcześniej zapowiadała zmiany jako jeden z priorytetów legislacyjnych. Obietnica ta była jednym ze 100 konkretnych punktów programu, z którymi Koalicja Obywatelska przystępowała do wyborów.
Projekt noweli ma trafić na posiedzenie rządu jeszcze w tym kwartale. Głównym celem jest uchylenie kontrowersyjnego artykułu 23a ust. 1a Prawa farmaceutycznego, który nakładał obowiązek recepty na produkty lecznicze stosowane w antykoncepcji. Artykuł ten wszedł w życie 23 lipca 2017 r., co skutkowało w praktyce znacznym ograniczeniem dostępności pigułki „dzień po”.
Zdaniem projektodawców, wcześniejsze ograniczenia narzucone były przez rząd PiS odgórnie, siłowo, wbrew już funkcjonującym pozwoleniom na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego, co stanowiło nieuzasadnioną ingerencję w dostępność tego typu środków antykoncepcyjnych.
Wprowadzenie recepty miało pierwotnie uzasadnienie w trosce o zdrowie pacjentek, pozwalając lekarzowi ocenić wpływ leku na ich stan zdrowia. Jednakże, według autorów projektu, tego rodzaju podejście stanowiło sprzeczność z ideą oceny leków przez ekspertów w ramach procedury dopuszczenia do obrotu. Nowa propozycja ma przywrócić autonomię pacjentek w kwestii dostępu do antykoncepcji awaryjnej.
Warto podkreślić, że zmiana ta ma też zapobiec nieuzasadnionemu ograniczaniu dostępu do hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Projekt zakłada m.in. zniesienie obowiązku recepty dla produktów leczniczych z grupy ATC G03A, które są przeznaczone do stosowania wewnętrznego.