Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Pionierskie implantacje zastawki płucnej z wykorzystaniem Venus P-Valve
Nowe techniki leczenia wad serca w Śląskim Centrum Chorób Serca
Zespół Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wrodzonych Wad Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, szpitala klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przeprowadził z powodzeniem pierwsze w Polsce i pierwsze na Śląsku zabiegi implantacji samorozprężalnej zastawki płucnej, zyskując tym samym nowe możliwości leczenia pacjentów z wrodzonymi wadami serca.
Zabiegi, które odbyły się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, były jednymi z pierwszych w kraju wykorzystującymi Venus P-Valve − zastawkę biologiczną umieszczoną na stencie samorozprężalnym. Zespół lekarzy podkreśla, że jest to rozwiązanie dla pacjentów z dysfunkcją zastawki płucnej, szczególnie z ciężką niedomykalnością oraz szeroką drogą odpływu z prawej komory (RVOT).
Zabiegi były przeprowadzane pod kontrolą fluoroskopii, co podnosiło poziom precyzji i bezpieczeństwa. Procedura polegała na wprowadzeniu zastawki przez żyłę udową, a następnie jej samorozprężeniu i uwolnieniu. To podejście eliminuje konieczność trudnych zabiegów kardiochirurgicznych, jest bezpieczniejsze dla pacjentów, zwłaszcza tych, którzy przeszli już wiele interwencji chirurgicznych.
Zabiegi przeprowadzono u dwóch dorosłych pacjentek z wrodzoną wadą serca. Biologiczne zastawki samorozprężalne są szczególnie skuteczne u osób z historią licznych interwencji chirurgicznych. Metoda ta nie tylko zwiększa bezpieczeństwo chorych, ale także skraca czas rekonwalescencji.
Zabiegi w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu w asyście prof. Shakeela Qureshi z Londynu przeprowadził interdyscyplinarny zespół w składzie: dr hab. Roland Fiszer, dr Michał Gałeczka, dr Sebastian Smerdziński, lek. Filip Tyc (operatorzy), dr Rober Kaliś (anestezjolog), Beata Gomuła, Anna Ochała, Sybilla Walz (pielęgniarki), Agnieszka Jaromek, Justyna Woroniecka (technicy).
Obie implantacje zakończyły się sukcesem, a pacjentki po kilku dniach zostały wypisane do domów.
Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest wiodącym w Polsce, nowoczesnym, wysokospecjalistycznym ośrodkiem kliniczno-naukowo-szkoleniowym, realizującym zadania w zakresie nowoczesnej diagnostyki i terapii schorzeń układu sercowo-naczyniowego dla dorosłych i dzieci, badań klinicznych podstawowych i wdrożeniowych oraz przed-, a także podyplomowego szkolenia studentów i lekarzy.