Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta: antykoncepcja awaryjna to element nowoczesnej medycyny

Ginekolodzy entuzjastycznie o dostępie do antykoncepcji awaryjnej po 15 roku życia

To, że antykoncepcja awaryjna będzie dostępna po 15 roku życia, jest fantastyczną wiadomością. Sama byłam pierwsza na liście ginekologów, którzy od wielu lat o to walczyli. Jest to metoda bezpieczna i potrzebna. To element współczesnej medycyny – mówi w rozmowie z Podyplomie.pl prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog.
To reakcja na przyjęcie przez rząd 24 stycznia projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który zakłada dostęp do antykoncepcji awaryjnej, czyli tzw. pigułki dzień po, bez recepty.
Premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu uściślił, że będzie ona dostępna bez recepty dla zainteresowanych od 15. roku życia w górę. Takie rozwiązanie, jak mówił, jest najbardziej powszechne w krajach Unii Europejskiej. Wyraził nadzieję, że regulacja, która teraz trafi do Sejmu, uzyska poparcie parlamentu, a także prezydenta Andrzeja Dudy.
Jak podkreśla prof. Skrzypulec-Plinta, pigułka będzie dostępna po ukończeniu 15 roku życia, czyli w praktyce dla 16-latów. – Obecnie młodzież dojrzewa szybciej, a nie mamy w szkołach edukacji seksualnej. W sytuacji awaryjnej nie mamy żadnej możliwości interwencji. Szczególnie poszkodowana jest młodzież w małych miasteczkach, gdzie dostępu do specjalisty, który przepisze receptę, praktyczne nie ma – mówi.
Jak podkreśla, sytuacje, kiedy pacjentka  potrzebuje skorzystać z tego rodzaju farmakoterapii zdarzają się często. - Nie mówimy tylko o przygodnym seksie na imprezach. Zdarza się też, że prezerwatywa zostanie uszkodzona i potrzebna jest szybka reakcja – mówi ginekolożka.

O problemach wynikających z niestosownych zachowań i wczesnej inicjacji seksualnej młodzieży i młodych dorosłych mówić będą specjaliści, a wśród nich prof. Skrzypulec-Plinta, podczas  XXI Kongresu Akademii po Dyplomie Pediatria, który odbędzie się w Warszawie 12-13 kwietnia 2024 r. Prof. Skrzypulec-Plinta wygłosi wykład pt. „Choroby przenoszone drogą płciową wśród młodzieży i młodych dorosłych jako skutek wczesnej inicjacji seksualnej” oraz weźmie udział w debacie na ten temat.

Dowiedz się więcej o wydarzeniu: https://podyplomie.pl/kongresy/pediatria-2024/Warszawa


id