Licytacje, puszki, badania − lekarze zagrają w 32. WOŚP

Finał już w niedzielę 28 stycznia

Lekarze z całej Polski przyłączają się do inicjatywy Jurka Owsiaka i wspierają WOŚP, która zagra 28 stycznia na rzecz chorób płuc.
− Choroby płuc to olbrzymi problem, ale pulmonologia to piękna, prestiżowa specjalizacja − mówi dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, konsultant krajowy w dziedzinie chorób płuc. W jej ocenie finał WOŚP poświęcony tym schorzeniom daje niepowtarzalną szansę na wzrost świadomości.
– Wiele osób w ogóle z pulmonologią nie kojarzy jednej z najpoważniejszych chorób, czyli raka płuca. To zabójca numer jeden pośród mężczyzn, a w woj. kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim kobiety częściej umierają na nowotwór płuca niż raka piersi. To niestety nowotwór numer 1 Polsce. Śmiertelność jest bardzo duża, a tylko ok. 20 proc. chorych nadaje się do radykalnego leczenia operacyjnego. Do tego to nowotwór bardzo późno wykrywany – powiedziała dr n. med. Czajkowska-Malinowska.
Dodała, że około połowy pacjentów pulmonologicznych stanowią chorzy na raka płuca. Mówiła także m.in. o włóknieniu płuc, chorobach śródmiąższowych, gruźlicy, schorzeniach infekcyjnych, bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, przewlekłej niewydolności oddychania.
Podkreśliła, że w Polsce nie udało się wyeliminować gruźlicy. W kraju prowadzony jest pilotażowy program leczenia gruźlicy wielolekoopornej, z którego korzystają nie tylko uchodźcy z Ukrainy, ale także polscy pacjenci. − Dostaliśmy nowoczesne leczenie, a zdyscyplinowani pacjenci mogą je kontynuować w domu. Polska może być wzorem w leczeniu tego schorzenia – powiedziała dr n. med. Czajkowska-Malinowska.
Wspomniała także o bezdechu sennym, nocnym chrapaniu i wielu możliwych powikłaniach kardiologicznych, które mogą spotkać pacjentów zaniedbujących takie objawy.

Pulmonologia – trudna specjalizacja
Dr Czajkowska-Malinowska podkreśliła, że specjaliści w dziedzinie pulmonologii mają bardzo dużo możliwości diagnostycznych i terapeutycznych, ale jest ich naprawdę niewielu. Średnia wieku lekarza pulmonologa w Polsce wynosi 58 lat.
Ekspertka przyznała, że jest tu niestety luka pokoleniowa, a wielu młodych ludzi nie decyduje się na tę specjalizację, bo jest ona trudna. – Ja jednak wolę odwracać to myślenie, bo to specjalizacja piękna, prestiżowa – powiedziała.
Dr n. med. Czajkowska-Malinowska przyznała, że finał WOŚP jest okazją do pokazania tej ciekawej specjalizacji. − Bez tego nie pobudzimy młodych ludzi, aby przyszli do tego zawodu, a on jest kluczowy w systemie ochrony zdrowia – oceniła. − Pulmonolodzy są konieczni, potrzebni, niezbędni. Zdecydowana większość pacjentów w całym systemie ochrony zdrowia na którymś etapie życia będzie wymagała specjalistycznego leczenia w zakresie chorób płuc – podsumowała.

Lekarze grają, bo warto
Wśród inicjatyw podejmowanych w całej Polsce nie brakuje także zbiórek organizowanych przez lekarzy. Lekarze z Komisji ds. Kultury Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie przekazali 5 obrazów na licytację.
Prace plastyczne, fotografie, a nawet biżuterię z prywatnych kolekcji lekarzy będzie można wylicytować na aukcji organizowanej przez Śląską Izbę Lekarską. Tamtejsza izba uruchomiła także wirtualną puszkę. Do podobnych puszek można też przekazywać pieniądze w innych izbach.
Znany i lubiany dr Tomasz Karauda już wcześniej, 15 stycznia, zorganizował wraz z przyjaciółmi w Łodzi koncert muzyki filmowej, musicalowej i gospel.
Do akcji przystępują też szpitale. Szpital w Płońsku organizuje stoisko medyczne podczas wydarzenia artystycznego w MCK. – Gramy, bo warto pomagać. W naszym szpitalu każdego dnia korzystamy ze sprzętu podarowanego przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – deklaruje szpital w mediach społecznościowych.
Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP organizuje badania spirometryczne, by po pandemii COVID-19 sprawdzić stan płuc. Badania i konsultacje specjalistów odbędą się w spiro-namiocie na błoniach Stadionu Narodowego.

Ważne przypomnienie
Tegoroczny 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się pod hasłem: „Tu wszystko gra! OK! Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. Orkiestra zagra finałowy koncert w niedzielę, 28 stycznia.

id