Poznańscy chirurdzy zrekonstruowali drogi łzowe u pacjentów po urazach

Pomogła technologia rozszerzonej rzeczywistości

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu lekarze oddziału okulistycznego przeprowadzili dwie skomplikowane operacje niedrożności dróg łzowych z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości. To pierwsze takie operacje w Wielkopolsce.

Problem zatkanych dróg łzowych
Do zatkania dróg łzowych dochodzi najczęściej w wyniku dużych urazów części twarzowej czaszki. Łzy nie mogą wówczas spłynąć do nosa, pozostają więc w worku łzowym, stwarzając doskonałe warunki do rozmnażania się bakterii. Powstaje ropa, która musi znaleźć ujście, więc ostatecznie przedostaje się z powrotem do oka. Chorzy cierpią na uporczywe łzawienie i ropienie oczu. Zdarza się też, że ropień perforuje na zewnątrz - w takich sytuacjach pomaga antybiotykoterapia, ale tylko na krótko - ropień bowiem po jakimś czasie powraca.
Dwaj pacjenci operowani w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu mieli taki właśnie problem. Obaj przeszli masywne urazy twarzoczaszki oraz operacje na oddziale chirurgii szczękowo-twarzowej, ale borykali się z pourazową niedrożnością przewodu nosowo-łzowego.

Trójwymiarowe obrazowanie
Lekarze z oddziału okulistycznego przeprowadzili dwie operacje niedrożności dróg łzowych z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości.
Zuzanna Pankros, rzeczniczka prasowa szpitala poinformowała, że dzięki zastosowaniu trójwymiarowego obrazowania w rozszerzonej rzeczywistości chirurg miał znacznie lepszą możliwość lokalizacji worka łzowego podczas operacji niż w przypadku standardowego obrazowania dwuwymiarowego - zdjęcia tomografii komputerowej.
Dodała, że w tych przypadkach operator miał na sobie specjalne okulary holograficzne, w których na tle sali operacyjnej widział również rekonstrukcje 3D twarzoczaszki operowanego pacjenta.
- Obserwując obraz z endoskopu nosowego mógł jednocześnie porównać stosunki anatomiczne z rekonstrukcją "zawieszoną w przestrzeni" obok monitora endoskopu. Jednocześnie, w razie konieczności, mógł dowolnie manipulować rekonstrukcją w zależności od potrzeby - obracać, przestawiać w przestrzeni, wykonywać przekroje w potrzebnej płaszczyźnie. Pozostali członkowie zespołu operacyjnego mogli obserwować na dużym ekranie 4K - jednak w dwóch wymiarach - obraz z okularów holograficznych chirurga" - wskazała.

Zdalny nadzór konsultanta
Podczas operacji przeprowadzono też zdalne konsultacje online m.in. z konsultantem krajowym w dziedzinie okulistyki, prof. Markiem Rękasem z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
- Oba zabiegi zakończyły się sukcesem, a pacjenci w okresie pooperacyjnym czuli się dobrze – dodaje Zuzanna Pankros.
Do tej pory w Polsce przeprowadzono tylko trzy podobne zabiegi - w Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, z którym Oddział Okulistyki Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia prowadzi współpracę naukową od kilku ostatnich lat.

Osiągnięcia oddziału
W ubiegłym roku na Oddziale Okulistyki szpitala im. J. Strusia hospitalizowanych było 3930 pacjentów. Wśród operacji i zabiegów najczęściej wykonywanych przez zespół lekarzy okulistów były: rozdrobnienie soczewki i aspiracja zaćmy (2307), wszczepienie innej soczewki przy usunięciu zaćmy - jednoetapowe (2252), mechaniczna witrektomia, wszczepienie soczewki torycznej, a także plastyka powieki oka.
W poradni okulistycznej w 2023 roku udzielono 3550 porad.

id, Źródło: PAP