Lekarze pilnujcie pieczątek i haseł!

Mnożą się przypadki nadużyć przy wystawianiu recept

Coraz częściej fałszowane są recepty elektroniczne na leki psychotropowe i narkotyczne – ostrzegła Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie. Lekarze powinni pilnować numerów PIN do certyfikatów używanych przy wystawianiu recept.
Izba ostrzega przed cyberprzestępstwami, takimi jak kradzież z systemów gabinetowych bazy danych pacjentów oraz loginu i certyfikatu lekarza potrzebnego do wystawienia e-recept.
Zaapelowała do farmaceutów o czujność przy realizacji recept na leki odurzające i psychotropowe (z wykazu I-N i II-P oraz III i IV-P), których problem ten szczególnie dotyczy. - Zazwyczaj są one wypisane na duże ilości opakowań i maksymalnym dawkowaniem – ostrzega izba.

Lekarz nie może zablokować recepty
Jak informuje w rozmowie z Podyplomie.pl Konrad Madejczyk, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, podobne zdarzenia mają miejsce w całej Polsce, dlatego NIA podpisuje się pod apelem małopolskiej izby.
Popierają go także lekarze. Lek. Jakub Kosikowski, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej przyznaje, że pieczątkę lekarską może sobie wyrobić każdy. Niestety, w razie fałszerstwa lekarze sami nie mogą zweryfikować, czy ich dane nie są wykorzystywane w nielegalny sposób, nie mogą też zablokować własnych recept. - O tym, że doszło do nadużycia dowiadują się często dopiero od organu kontrolującego, który bada przypadki nadmiarowo wystawianych recept – wyjaśnia Jakub Kosikowski.

Kiedy farmaceuta może odmówić
Izba Aptekarska przypomina, że również farmaceuci nie mają możliwości centralnego zablokowania na platformie P1 e-recept, które pochodzą z przestępstwa. Pracownicy aptek muszą więc śledzić komunikaty WIF i NFZ, wpływające na skrzynkę e-mailową apteki i portal świadczeniodawcy o kradzieży bloczków do wystawiania recept, pieczątek lekarskich jak również danych potrzebnych do wystawienia e-recepty.
Farmaceuta może odmówić realizacji recepty gdy ma podejrzenie, że pochodzi ona z nielegalnego źródła. Wątpliwości można też rozwiać kontaktując się z lekarzem wystawiającym receptę.
W takim przypadku farmaceuta lub technik farmaceutyczny zatrzymuje receptę, o czym niezwłocznie powiadamia wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, a także - jeżeli jest to możliwe - osobę i podmiot wystawiający receptę, czy wojewódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.


id