BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Jak rozwiązać problem nowych kierunków lekarskich?
Stan niepewności do czasu zakończenia kontroli Polskiej Komisji Akredytacyjnej
Najnowsze dane o nowych kierunkach lekarskich uruchomionych od 2015 r. przedstawiła na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Urszula Demkow.
Zgodnie z jej informacją, w 2005 r. mieliśmy 3 tys. miejsc na kierunkach lekarskich, a w 2022/23 było to już 8 tys. miejsc.
Ilu lekarzy nam potrzeba
Wiceminister stwierdziła, że trzeba ustalić, ilu lekarzy potrzebujemy, żeby nasz system ochrony zdrowia działał sprawnie. − Taka analiza powinna być punktem wyjścia do podejmowania decyzji, czy te szkoły mają nadal powstawać − podkreśliła.
Zgodnie z danymi MZ w Polsce na 100 tys. mieszkańców przypada 3,6 lekarza.
− Średnia europejska to 3,7 lekarza na 100 tys. mieszkańców. Jesteśmy więc blisko średniej, a mimo to mamy poczucie, że tych lekarzy jest zdecydowanie za mało – powiedziała Demkow.
Podała też przykłady z innych państw. Jak podała, najmniej lekarzy na 100 tys. jest w Japonii − 2,6, mimo że system działa tam szybko i sprawnie. W Kanadzie to 2,81, w Belgii 3,25, w Izraelu 3,35 lekarza. Najwięcej lekarzy jest w Grecji, gdzie system ochrony zdrowia działa słabo: jest tam ponad 6 lekarzy na 100 tys. mieszkańców. − Widać, że liczba lekarzy nie jest jedynym czynnikiem tego, czy system ochrony zdrowia działa dobrze, czy nie − oceniła.
Demkow zwróciła uwagę, że kryteria, które nowe szkoły medyczne stawiają kandydatom, z roku na rok się obniżają, a mimo to w ostatnim analizowanym roku 447 miejsc w nowych szkołach lekarskich nie zostało obsadzonych.
Potwierdziła też, że za dwa miesiące powinniśmy poznać wyniki audytu Polskiej Komisji Akredytacyjnej na uczelniach.
Na uczelniach, które już dostały negatywną ocenę PKA, kształci się 700 studentów. Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) zapowiedziała, że może przyjąć studentów z tych kierunków.
Resort nauki wstrzymuje limity
Maria Mrówczyńska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, tłumaczyła, że resort nauki w styczniu wystąpił do uczelni z negatywną oceną o ustosunkowanie się do zarzutów.
− 14 lutego minister Wieczorek zwrócił się do PKA o ponowną ocenę uczelni, które rozpoczęły kształcenie w ubiegłym roku. Do maja nie będziemy rozmawiać z MZ o ustaleniu limitów przyjęć na nowy rok akademicki. Jeżeli opinie PKA wciąż będą negatywne, nie przyznamy miejsc − zapowiedziała wiceminister Mrówczyńska.
Ile jest nowych kierunków
Kierunki lekarskie można obecnie studiować na 36 polskich uczelniach, 14 z nich uruchomiono od października 2023 r. Tylko 4 z tych 14 dostały pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Pozostała dziesiątka ruszyła, chociaż PKA wydała im ocenę negatywną − np. dlatego, że kształcenie odbywa się bez odpowiedniej kadry medycznej, wyposażenia i pomieszczeń.