Gliwiccy onkolodzy w europejskiej czołówce
Innowacyjne metody poprawiły skuteczność i bezpieczeństwo transplantacji szpiku
Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowym Instytucie Badawczym (NIO-PIB) w Gliwicach potwierdziła swoje miejsce w europejskiej czołówce transplantologii komórek krwiotwórczych. Ostatnie publikacje w renomowanych czasopismach naukowych, takich jak „Lancet Oncology” i „Blood”, stanowią istotny wkład w rozwój tej dziedziny medycyny.
Instytut poinformował, że w lutym bieżącego roku światło dzienne ujrzały trzy zaktualizowane europejskie rekomendacje dotyczące przeszczepów komórek krwiotwórczych, których współautorem jest profesor Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w gliwickim oddziale NIO-PIB. To duże osiągnięcie, gdyż profesor Giebel jest jedynym Polakiem w gronie kilkunastu autorów tych prestiżowych publikacji.
W szczególności warto podkreślić, że w czasopiśmie „Lancet Oncology” ukazały się aktualne zalecenia dotyczące profilaktyki i leczenia choroby przeszczep przeciw gospodarzowi, najczęstszego powikłania transplantacji komórek krwiotwórczych. Z kolei „Blood” opublikował zalecenia europejskiego panelu ekspertów z Europejskiej Sieci LeukemiaNet (ELN) z 2023 roku dotyczące diagnozy i leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej u dorosłych pacjentów, a także międzynarodowe rekomendacje dotyczące diagnostyki i terapii tej choroby.
Profesor Giebel nieprzypadkowo znalazł się w gronie ekspertów opracowujących te rekomendacje. Jego klinika w Gliwicach to jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków transplantacji komórek krwiotwórczych w Europie, gdzie rocznie przeprowadza się około 250 zabiegów. Pacjenci trafiający do gliwickiej kliniki często są trudnej sytuacji po tym, ja inne ośrodki odmówiły im transplantacji. Dla wielu z nich jest to ostatnia nadzieja na wyleczenie.
Kluczowym elementem sukcesu gliwickiej kliniki jest innowacyjne podejście do kondycjonowania pacjentów, czyli przygotowania do transplantacji. Profesor Giebel i jego zespół wykorzystują różne formy chemioterapii i napromieniania, często łącząc je indywidualnie dla danego pacjenta. Dzięki temu pacjenci otrzymują skuteczniejsze i bezpieczniejsze leczenie, z mniejszym ryzykiem powikłań.
Niezwykle istotne jest również połączenie działalności klinicznej z badawczą, które jest charakterystyczne dla pracy profesora Giebla i jego zespołu. Ich aktywność w towarzystwach naukowych oraz udział w opracowywaniu międzynarodowych rekomendacji przekładają się na wysoki standard opieki nad pacjentami oraz wpływają na rozwój nowoczesnych terapii.
Ośrodek w Gliwicach jest również liderem w dziedzinie immunoterapii, stosując najnowsze metody, takie jak terapia CAR-T cells czy immunotoksyny, w leczeniu chorych na chłoniaki i ostre białaczki limfoblastyczne.
Na zdjęciu: zespół Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii. Autor: Tomasz Narodowski / NIO Gliwice