Bezpłatne leki będzie mógł przepisać każdy lekarz

Resort poszerzy grono uprawnionych do wystawiania darmowych leków dla dzieci i seniorów

Trwają prace nad tym, by wszyscy lekarze mogli przepisywać bezpłatne leki - zapowiedział w rozmowie z Serwisem Zdrowie PAP wiceminister Maciej Miłkowski. W kwietniu lub maju projekt zmian powinien trafić do konsultacji publicznych.
Wiceminister wyjaśnił, że lista tych leków nie powinna ulegać jakiejś dużej zmianie, bo praktycznie wszystkie leki dla populacji objętej refundacją 100 proc,  znajdują się na liście. Dla osób do 18 lat to 2800 pozycji na liście refundacyjnej, dla seniorów 3754 pozycje.
– Tu przyjęliśmy praktycznie pełną listę leków, która jest przeznaczona dla tej populacji, w związku z tym właściwie nie ma już czego poszerzać. Wydatki na te leki są o 10–15 proc. wyższe od tego, co szacowaliśmy. Liczyliśmy, że będzie to około 1,6 mld zł, a jest to ok. 1,9 mld zł. To podwojenie tego, co było – wyjaśnił wiceminister.

Warunki przepisania bezpłatnego leku
Bezpłatne leki przysługują obecnie osobom powyżej 65. roku życia oraz poniżej 18. roku życia.
Lek musi znajdować się w wykazie refundacyjnym (można go znaleźć  na stronie internetowej MZ lub przez IKP). Wykaz jest aktualizowany co trzy miesiące. Następna lista pojawi się w kwietniu. Pacjent musi mieć też zdiagnozowane schorzenie, które objęte jest wskazaniem w refundacji.

Kto może przepisać bezpłatny lek?
Obecnie bezpłatne leki przepisują tylko określeni lekarze i pielęgniarki, którzy mają podpisaną umowę z NFZ: lekarz POZ, lekarz w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej, lekarz z poradni specjalistycznej (AOS), lekarz pracujący w szpitalnym oddziale, na SOR lub Izbie Przyjęć – w tych dwóch ostatnich przypadkach wyłącznie w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego, uprawniona pielęgniarka POZ.
Receptę taką może wystawić również lekarz, który ma prawo wykonywania zawodu, ale zaprzestał jego wykonywania. W takim przypadku może przepisać bezpłatny lek dla siebie lub bliskich członków swojej rodziny.
Teraz prawo mieliby wszyscy lekarze, bez względu na miejsce zatrudnienia i kontrakt z NFZ.
Na recepcie musi znaleźć się określony kod uprawnienia: w przypadku dzieci „DZ”, a w przypadku seniorów „S”.
Farmaceuta nie ma prawa wpisania ani poprawiania tego kodu na recepcie.

Które leki objęte są pełną refundacją
Na liście są m.in. leki: antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe, stosowane w chorobach dróg oddechowych, stosowane w nadciśnieniu tętniczym, stosowane w chorobach urologicznych, stosowane w chorobach układu pokarmowego czy szczepionki.

id, Źródło: PAP