Pionierskie zabiegi małoinwazyjnej mikrosklerektomii MIMS

Sukces specjalistów z Katedry i Kliniki Okulistyki WUM

W Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym w Warszawie 12 marca przeprowadzono dziewięć nowatorskich zabiegów małoinwazyjnej mikrosklerektomii MIMS u pacjentów z jaskrą. Zabieg ten jest jednocześnie efektywny i minimalnie inwazyjny – poinformował Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Małoinwazyjna mikrosklerektomia MIMS, wykonywana przez specjalistów z Katedry i Kliniki Okulistyki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jest metodą chirurgii minimalnie inwazyjnej, co oznacza obniżone ryzyko powikłań oraz łagodniejszy okres rekonwalescencji dla pacjentów.
Profesor Jacek P. Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki WUM oraz dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie, wyjaśnia, że celem zabiegu jest obniżenie ciśnienia wewnątrz oka poprzez stworzenie dodatkowej drogi odpływu cieczy wodnistej z komory przedniej oka do przestrzeni podspojówkowej.
"Wykorzystując specjalne, precyzyjne mikrowiertło, tworzymy mikrokanał drenujący o średnicy 240 mikronów i długości 2.7 mm, umożliwiając bezpieczny odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej. Ta nowa technika łączy niewielką urazowość z wysoką skutecznością, dzięki omijaniu wielu struktur stawiających opór podczas tradycyjnych zabiegów przeciwjaskrowych" - podkreśla profesor Szaflik.
Co istotne, podczas zabiegu mikrosklerektomii MIMS w oku nie pozostają żadne implanty ani urządzenia drenujące, co może mieć pozytywny wpływ na komfort i bezpieczeństwo pacjenta.
Zabiegi te stanowią przełom w terapii jaskry, ponieważ umożliwia skuteczniejsze leczenie przy minimalnej inwazyjności, co przekłada się na poprawę jakości życia pacjentów cierpiących na tę chorobę oczu.

id, Źródło: wum.edu.pl